A to přímo v masně. Myslíte si, že kuřecí a vepřové maso s volbami do krajského zastupitelstva nesouvisí? Tak to jste na omylu. Minimálně v prvním volebním okresu v Berouně, kde zasedá právě Marcela Maršíková se svou dcerou Denisou, začínají přípravy na volby v kuchyni. Hodiny strávené ve volební komisi si totiž dokáží zpříjemnit, a to právě jídlem.

„Jíst se musí, a proč si odběhnout pro housku se salámem, když si můžeme dopřát domácí stravu," řekli si už před lety členové 1. volebního okrsku v Berouně, který najdete na Obchodní akademii. Vše vlastně začal předseda komise Ivan Šlemín, který tehdy přinesl první řízky. A tradice pokračuje, ačkoli Ivan Šlemín už v komisi nezasedá. Každý z členů většinou přinese něco na přilepšenou.

Obstárání řízků se nyní ujala právě Marcela Maršíková. A k jejich přípravě přizvala do své kuchyně i nás, Deník. Už od dveří nás vítala vůně smažené pochoutky, tak typické právě pro nás Čechy. „S obalováním jsem začala už ráno, abych všechno v klidu stihla," svěřovala se nám sympatická žena a smažila při tom na pánvičce poslední řízky.

„V komisi jsme většinou stále titíž lidé a myslím, že si i vzájemně rozumíme. A když nastane delší prodleva, kdy nechodí žádní voliči, najednou vás přepadne hlas. Vždyť tam trávíme řadu hodin. A to pak řízky nebo něco dobrého k zakousnutí rozhodně přijde vhod," vysvětluje Marcela Maršíková.

Kromě řízků se pustila i do pečení kokosového zákusku. Možná symbolicky i k jistému jubileu. Jak při našem povídání totiž vyšlo najevo, letos je to právě deset let, kdy do volební komise zasedla poprvé. „Bylo to právě v roce 2002, to se konaly volby jak do poslanecké sněmovny, tak i do obecních zastupitelstev," zavzpomínala na svou první zkušenost ve volební komisi.

Dnes už ví, co tato práce obnáší. Dokonce v komisi sedí se svou dcerou Denisou. Mimochodem, právě ona byla vlastně ta první, která pak řízek od maminky ve volební místnosti ochutnala. A přiznám se, že ani já jsem kuřecímu řízku Marcely Maršíkové nedokázala odolat.