Vánoční koledy si zde při skleničce dobrého vína zazpívali nejen klienti domova, ale i jeho personál. Výkon seniorů byl obdivuhodný. Jejich zpěv byl na zcela profesionální úrovni a potěšil i Marii Tomáškovou, která dlouhou dobu zpívala v berounském sboru Slavoš.

Jak se vám akce regionálního deníku líbí?
Když jsem se o ní doslechla, byla jsem překvapená a příjemně potěšená, protože velmi ráda zpívám. Zazpívám si i u televize, když slyším nějakou hezkou písničku. Koledy mám moc ráda. Dlouhou dobu jsem zpívala ve sboru Slavoš. Vždy před Vánoci jsme měli pravidelně osm koncertů. Náš poslední koncert byl každoročně ve Svatém Janu pod Skalou, a to 23. prosince.

Jaké písničky jste na koncertech se sborem zpívali?
Na těchto koncertech jsme tradičně zpívali koledy i Rybovu mši. Jsem proto velmi ráda, že si zde v rámci projektu Česko zpívá koledy mohu některé z nich zase připomenout a díky tomu přijít na jiné myšlenky.

Jak dlouho jste se Slavošem vystupovala?
Nyní mi je šestasedmdesát let, tak do těch dvaasedmdesáti určitě.

Na který z vašich koncertů si ráda vzpomenete?
Například na koncert v hudlickém kostele. Je to moc hezký kostel a je velká škoda, že ho nechali takhle zničit.

Kterou koledu máte nejraději?
Tichou noc. Je to sice německá koleda, ale už natolik zlidověla, že ji v současné době hrají a zpívají po celém světě.

Zpívala jste ve velmi populárním pěveckém sboru, jak se vám zpívá se zdejšími seniory?
Jsem moc ráda, že jsem si tady s nimi mohla zazpívat. Je to pro mne příjemné odreagování. Abych se přiznala, nejsem zde dlouho a ještě jsem si úplně nezvykla. Ve zdickém domově důchodců je všechno moc pěkné. Sestřičky jsou zde velmi hodné i jídlo je dobré, ale ještě jsem se stále nesmířila s tím, že tady jsem. Jsem zde teprve od letošního února. Byl to pro mne velký šok, když mě z nemocnice odvezli rovnou sem. Nikdy jsem nepočítala s tím, že takhle skončím.

Co se vám stalo, že vás z nemocnice odvezli do zdického domova?
Bohužel jsem upadla a zničila jsem si krček u nohy a prodělala jsem těžkou operaci. Po operaci jsem byla pár dní doma a upadla jsem na radiátor. Upadla jsem tak nešťastně, že jsem si zlomila pět žeber a musela znovu do nemocnice. Z toho všeho jsem byla velmi zoufalá. Proto mi udělalo velikou radost, že jsem si díky projektu vašich novin mohla zazpívat. Já se totiž od té doby ke zpívání vůbec nedostala.

Vánoční koledy si můžete v rámci projektu Česko zpívá koledy zazpívat i v příštím roce, a to 9. prosince. Přijdete?
Pokud tady budu, tak velmi ráda.