Kolikrát v životě si člověk přeje alespoň na chvilku nebýt sám sebou? Ale není proč zoufat, i to někdy jde. Nacházíme se přímo v době masopustů a karnevalů, a tak si každý může vyzkoušet změnit identitu.

I když nám přijdou slova karneval a masopust zcela odlišná, protože slova carni–val a latinské carovale, jsou cizího původu, všechna mají stejný význam. Obě totiž dávají najevo, že bychom se měli vzdát požívání masa.

Dříve byl masopust třídenním svátkem, a i když neměl nic společného s liturgií, držel se církevního kalendáře. Celé období masopustu trvá však od Tří králů do Popeleční středy, která připadá v roce 2009 na 25.února.

O masopustní neděli se chodívalo k muzice. Vše však vrcholilo na masopustní úterý, kdy vesnice obcházel průvod masek. Mezi ně patřili například medvěd voděný na řetězu, bába s nůší, kominík a někdy třeba žid s pytlem na zádech.

Dnes už je realita zcela jiná. Období nám nejvíce připomínají právě karnevalové masky, a to asi nejvíce díky dětem. Po domácku vyrobeným kostýmům však asi dochází dech. Již ušité se totiž staly rodičům dostupnější, a to nejen finančně, ale také díky rozšířením půjčoven.

,,Chlapci si tento rok nejvíce oblíbili masky mušketýrů, zatímco děvčata zůstávají u klasiky a oblékají si princeznovské šaty. Dospělí si půjčují extravagantnější kostýmy, například zvířata, ale také sahají po maskách cikánů a cikánek. Ženy se také rády prezentují v kostýmech španělských tanečnic. Asi se jim líbí ty rozevláté sukně,'' směje se majitelka žebrácké půjčovny Marie Strnadová.

Důležitý je výběr doplňků. V dnešní době je již opravdu z čeho vybírat. Ať už jde o barvu na obličej, upíří zuby, nalepovací řasy či škrabošku, vše seženete celkem snadno. A tak se není čemu divit, že se zájem doplňky každoročně zvyšuje.

,,Aby taky ne, třeba taková tanečnice sežene přímo na místě vějíř, správně padnoucí paruku, ozdoby do vlasů nebo příhodná líčidla,'' dodává majitelka půjčovny kostýmů.

Zatímco u nás se s maskami zavíráme často do společenských prostor, hodně zemí slaví masopust přímo v ulicích. Kdybyste chtěli vyzkoušet karneval trochu netradičně, můžete si zajet například na světoznámý festival v Benátkách.

VLAĎKA PTÁČKOVÁ