Hned několik masopustních rejů se o víkendu vydalo do průvodu. Už devatenáctý masopust v novodobé historii se odbýval uplynulou sobotu v Zadní Třebani. Tentokrát měl v režii poberounského občasníku Naše noviny opět tradičnější ráz.

Masopustní veselice začala již v deset hodin dopoledne na zdejší návsi. Hasiči prodávali zabijačkové pochoutky, k dostání byly také perníčky, preclíky a koláče. K poslechu vyhrávala poberounská hudební skupina Třehusk své kuplety. Tři z nich doprovodil svým tancem nově vzniklý taneční soubor Proměny z Řevnic. „Zatím jsme na začátku, teprve se rozjíždíme. Hlavně že nás tancování baví a že je legrace,“ řekla vedoucí Proměn Ivana Zrostlíková.
Další program se odbýval na voze řevnické statkářky Jany Červené. Tradičně se tu předvedl dětský folklorní soubor Notičky z Řevnic, po něm zahráli ochotníci masopustní frašku s Káčou a pochováním Masopusta. Nechybělo vyhlášení nejlepších maškar, a to nejen lidských, ale podruhé i těch zvířecích. S pejsky, ženichem a nevěstou v boji zvítězila oddávající Eva Poustecká ze Zadní Třebaně. Krásný dárkový koš, který předal jako první cenu za lidskou masku poslanec Jan Schwippel, dostali Křemílek a Vochomůrka v podání místních občanů Jarky a Jana Zavadilových. Porotě hodnotící masky se dále nejvíc líbilo hroznové víno a lesní žena, ale i všichni ostatní.

Po poledni se průvod maškar vydal do vsi v čele s policajtem, Masopustem, medvědem a medvědářem. Doprovázel je třeba také kominík, cikánka nebo vodníci, k tomu vyhrával Třehusk. Hospodyňky nabízely výborné koblihy, placky, maso, chlebíčky a samozřejmě alkohol. Pohoštění bylo opravdu skvělé a cesta trvala až do setmění. K večeru se ještě lidé sešli ve Společenském domě, kde neúnavní muzikanti z Třehusku hráli a zpívali až do deseti hodin. „Myslím, že se nám masopust povedl. A už teď přemýšlíme, co uděláme příští rok, protože bude jubilejní dvacátý,“ řekl jeden z hlavních organizátorů Miloslav Frýdl.

Beroun připravil vepřové hody

Masopust s hudebním festivalem spojili v Berouně. „Letošní masopust považuji za dosud nejvydařenější. Ať už účastí masek, přízní počasí a také tím, že se podařilo vše zvládnout bez větších komplikací,“ uvedl organizátor berounského masopustu Michal Kovářík.

Králem masopustu byla diváky zvolena maska čarodějnice, jejím nástupcem z řad dětí pak Zoubková víla. Ta vzešla z letošní novinky, dětské soutěže v krmení masopustního medvěda. „Osvědčilo se nám také uspořádat vedle pódia vepřové hody a prodej staročeské medoviny, které k masopustu tradičně v Čechách patří,“ dodal Michal Kovářík. Veliký úspěch a zájem veřejnosti zaznamenala také odpolední koncertní část v pivovaru Berounský medvěd. Velmi příjemně překvapily především No Heroes a americký bluesman Jeremy Saxon.

V Lochovicích se sešlo sto masek

„Hej hola, já pan pronobus, vinšuju vám veselý a šťastný masopust,“ znělo v sobotu obcí Lochovice. V masopustním průvodu nechyběla tradiční postava pronoba, rychtáře, hejtmana, medvěda a dalších. Druhý ročník znovuobnovené staročeské tradice připravil spolek Jízda svobodných rytířů ve spolupráci s místním farním klubem Betlém a členkou lochovického zastupitelstva Jitkou Balážovou. Ta také v úvodu udělila právo procházet vsí, provádět koledu a veselit se před nadcházejícím obdobím půstu. Průvod skončil v podvečer u místní fary „pochováním basy“, kterou přítomný Smrťák odnesl do říše stínů.