Při rozhodování o čerpání třírychlostního rodičovského příspěvku závisí podle metodičky dávek státní sociální podpory Úřadu práce v Příbrami Dagmar Kamenické na mnoha aspektech.

„Pokaždé se přihlíží k situaci v rodině a vždy je lepší přijít se poradit s dávkovou specialistkou,“ řekla Kamenická. Oslovené novopečené maminky v Příbrami se shodly na tom, že je celý systém pro ně složitý a rozškatulkovaný. Nikdo prý nemůže při volbě čerpání rodičovského příspěvku tušit, jaká situace nastane za půl roku nebo za rok. Jestli například budou nucené hledat si z existenčních důvodů práci nebo bude-li jejich potomek dlouhodobě nemocný.

„Zatím čerpám nemocenskou, na volbu mám čas ještě půl roku, ale nevím, jak se rozhodnout. Jsem samoživitelka a podnikatelka, tak jsem tedy zvědavá, jak mi specialistky poradí,“ řekla Jiřina Dvořáková.

Jedinou výhodou, která by se prý dala najít, je nabídnout čerpání rodičovského příspěvku otci dítěte. A to za předpokladu, že matka ztratila na příspěvek nárok například z důvodu, že před porodem nebyla zdravotně pojištěná.

Jednoduché to ale rozhodně nemají osamělé maminky, které si nemohou dovolit pouze čerpat rodičovský příspěvek a zůstat s dítětem doma déle, než je to nutné.

„Mám roční holčičku a přesto s ní nemůžu být na mateřské. Nezvládla bych to finančně. Musela jsem si najít hlídání a v práci jsem celý den,“ svěřila se třiatřicetiletá Příbramačka Gabriela Bernášková.

Pravým opakem jsou ženy, které si zvolily čtyřletou variantu mateřské dovolené proto, že jsou finančně zajištěné a nemusí mít obavu ze ztráty zaměstnání. „Role matky by se neměla podceňovat. Čas strávený s dítětem je podle mě nejlepší investice,“ řekla Deníku Alena Růžičková.