Jaké je dnes postavení žen na trhu práce a jak těžké to vlastně mají matky s dětmi, které chtějí pracovat a zároveň se věnovat rodině? Na tyto a další otázky jsme se ptali v Mateřském centru Slunečnice v Berouně a také ředitelky berounského úřadu práce Lenky Šmídové.

Podle Marcely Červenkové, která pracuje jako koordinátorka v Mateřském centru Slunečnice v Berouně, mají dnes matky s dětmi těžkou úlohu, pokud chtějí najít kvalitní zaměstnání. „Osobně jsem se s tímto problémem nesetkala, protože jsem po mateřské dovolené dostala nabídku na tuto pozici. Obecně však vím, že to ostatní matky nemají jednoduché. Žena toho musí najednou stíhat mnohem víc a hodně záleží také na partnerovi,“ sdělila Marcela Červenková Ta vidí největší problém v tom, že řada matek chce pracovat na poloviční úvazek, ale většina firem jim to neumožňuje. „Máma, která nechce nechávat dítě celý den ve školce a ve družině to pak vůbec nemá jednoduché. Daleko horší to pak mají matky, které bydlí na venkově a za prací musí dojíždět,“ zdůraznila Červenková.

To potvrdila i ředitelka úřadu práce v Berouně Lenka Šmídová. „Obecně si myslím, že situace na trhu práce, pokud se jedná o ženy, není tak hrozná. Jestli žena opravdu pracovat chce, tak si práci najde. Svědčí o tom i počet volných pracovních míst, kterých evidujeme přes 2000. Problém však může nastat ve chvíli, kdy žena musí za prací dojíždět. Je to tedy individuální,“ uvedla Lenka Šmídová.


V současné době eviduje berounský úřad práce 1624 uchazečů o zaměstnání. Většina z nich jsou však ženy, a to celkem 924 uchazeček. Nejen pro ně pořádá úřad práce motivační kurzy pro návrat do zaměstnání. Na nich se zájemci naučí lépe komunikovat, jak psát životopis, zlepší si své schopnosti a posílí sebevědomí. A jak podle ředitelky berounského úřadu práce přistupují firmy k ženám s dětmi? „Pokud jde o nějaké benefity, tak nevím, že by firmy na Berounsku matkám s dětmi nějaké nabízely. Ale například firma Kostal vychází některým ženám vstříc zkrácenou pracovní dobou,“ dodala Lenka Šmídová.