Zastupitelé Hýskova v červenci odstartují rozsáhlejší rekonstrukci místní mateřské školy. Ta už totiž kapacitně přestává vyhovovat požadavkům mladých obyvatel obce. Ve vesnici se už několik let raketově rozmáhá výstavba nových rodinných domů a s nimi přicházejí do Hýskova mladé rodiny s malými dětmi. „O rozšíření mateřské školy už uvažujeme několik let. V loňském roce jsme si proto na ni nechali zpracovat projektovou dokumentaci a požádali
o státní dotaci,“ informovala starostka Hýskova Ivana Týlová.

Z Programu obnovy venkova se představitelům obce podařilo získat 121 tisíc korun. Aby mohla rekonstrukce mateřské školy začít, musí k této částce obec přidat 750 tisíc korun. „Stavební práce budou zahájeny v červenci a potrvají zhruba měsíc. V půdních prostorách školky při nich vznikne jedna nová třída a sociální zařízení,“ upozornila starostka Hýskova.

Po přestavbě pak chtějí zastupitelé obce požádat ministerstvo školství o navýšení kapacity dětí. „Rádi bychom ji navýšili na počet padesáti dětí. Podle hygieniků musí mít jedno dítě k dispozici čtyři čtvereční metry, a to po stavebních úpravách splníme,“ vysvětlila Ivana Týlová.

Další problém, který musí zastupitelé Hýskova v dohledné době v mateřské škole řešit, je rozšíření jídelny, kterou využívají i žáci místní základní školy. „Budeme ji muset také rozšířit o přístavbu a sociální zařízení pro školáky. Kolik nás tato druhá etapa bude celkem stát, ale zatím neumím přesně říci. Asi tak kolem milionu korun,“ poznamenala starostka.

Podle ní je toto rozšíření mateřské školy ale jen dočasným řešením. Za pár let nebude kapacita školky požadavkům na umístění dětí stejně stačit. Celková rekonstrukce budovy je však pro obec problém. Budova je historická a má velmi malou zahradu. Nějaká rozsáhlejší přístavba tak vlastně nepřichází v úvahu. „Nejlepším řešením by byla výstavba zcela nové školky. Ta by ale stála miliony korun,“ vysvětlila Ivana Týlová.

Z rozpočtu obce plynou do mateřinky každoročně nemalé finanční prostředky. Zastupitelé Hýskova nechali postupně vyměnit všechna okna a loni investovali peníze například do obnovy sociálního zařízení a nové dlažby.