Maturitu nanečisto si mohou tento týden vyzkoušet studenti čtvrtých ročníků ze všech středních škol a gymnázií v Berouně a Hořovicích. Do tohoto programu se zapojilo celkem 1 050 škol z celé republiky a počet přihlášených žáků tak dosáhl 73 441. Jaký bude jejich výsledek? Co na státní maturitu říkají ředitelé škol a co samotní studenti?
„Státní maturitu nanečisto pořádá Centrum pro reformu maturitních zkoušek a tyto zkoušky probíhají již několik let. Letos se zkouší tak zvané strukturované písemné práce z českého jazyka a z cizích jazyků a didaktický test z matematiky, informačně – technologického základu, přírodovědně – technického základu a občanského základu. Každý ze studentů píše tři testy – z češtiny, jazyka a z volitelného modulu,“ vysvětlil ředitel Gymnázia Joachima Barranda v Berouně Stanislav Lidinský.
Podle ředitele gymnázia je Maturita nanečisto přínosná hlavně pro studenty. „Alespoň si to vyzkouší a mohou si ověřit, čeho jsou schopní. Pro školu bude zajímavé srovnání s ostatními školami a z výsledku si vzít nějaké ponaučení. Pro stát je to zkouška toho, jestli státní maturitu v příštím roce spustit či nikoli,“ uvedl Stanislav Lidinský.
Na výsledky jsou zvědaví také na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v Hořovicích. „Myslím si, že většina dětí uspěje, i když jsme očekávali, že testy budou zaměřeny na komplexnější znalosti a že to bude více vyvážené. Například český jazyk byl postaven pouze na tom, jak student porozumí textu a to je podle mě chyba,“ sdělil ředitel školy Vladimír Kebert.
Mezi studenty panovaly rozdílné názory. Někomu se testy zdály těžké, jiným naopak směšně lehké. „Určitě je dobře, že si to můžeme vyzkoušet. Třeťáci se nás chodí ptát, jestli je to těžké a jak to zvládáme. Asi jsem očekával, že to bude obtížnější,“ řekl student berounského gymnázia Matyáš Palan.