„Věhlas MDŽ už uvadá, ale dříve to byl velmi oblíbený svátek, a to nejen u žen. My muži jsme si ho vždy náležitě užili. Slavili jsme ho v podniku. Popilo se, tančilo se a bylo veselo. Manželku už nemám, takže jsem MDŽ přestal slavit. Ani nemám s kým, ale svátek jako takový by neměl zaniknout,“ zavzpomínal na oslav MDŽ Jaroslav Sekanina z Berouna.

V uplynulých letech byla tendence význam tohoto svátku snížit a udělat z něj politický svátek, který už není v současné době vhodné slavit. Od roku 1990 už není oficiálním svátkem. Měl ho nahradit Svátek matek a Den svatého Valentýna – svátek zamilovaných. Za zmínku stojí, že MDŽ i Den svatého Valentýny jsou svátky, které k nám přišly z Ameriky, kde v roce 1908 stávkovaly v Nex Yorku švadleny za zlepšení životních podmínek. Cílem jejich boje bylo získání volebního práva pro ženy, následoval boj za rovnoprávnost a spravedlnost a samozřejmě mír. V průběhu dějin se oslavy měnily. Mnoho žen má v živé paměti nezapomenutelné karafiáty, ručníky, chlebíčky a pracovní oslavy. Tento druh oslav MDŽ vymizel. V současné době letí spíše orchideje. Zmizely i ranní fronty před květinářstvím, protože se tento druh podnikání v posledních letech výrazně rozrostl a květiny se dají v současné době koupit nejen v květinářství, ale i v každém supermarketu

MDŽ všechny útoky ale nakonec přežilo a svoji tradici si stále udržuje v mnoha rodinách a obcích berounského regionu.
V Tlustici ho ženy oslaví společně s muži na posezení při muzice v sobotu 10. března. Oslava MDŽ se koná v sále pohostinství U Vlčků a k tanci a poslechu bude hrát skupina Variant. Při krátkém kulturním vystoupení se představí žáci místní mateřské školy. MDŽ oslaví i v Hudlicích. „V naší obci mají oslavy MDŽ už letitou tradici. Letos Mezinárodní den žen oslaví v pátek v místní sokolovně. Ženy od obce dostanou malé pohoštění a květiny. K dobré náladě jim zahraje živá hudba a vystoupí děti z naší základní školy,“ vysvětlil starosta Hudlic Pavel Hubený s tím, že tento svátek uctívá všechny ženy, nejen matky či milenky jako je tomu v případě svátku matek a nebo Valentýna.

V Králově Dvoře oslavili MDŽ už ve středu. Vedení města k němu popřálo obyvatelkám místního domu s pečovatelskou službou. Zajistilo pro ně malé pohoštění a drobné dárky. „V Domu s pečovatelskou službou pořádáme oslavu MDŽ každoročně. Není určená jen jeho obyvatelkám, ale i těm, co tam přijdou na návštěvu. Žádnou jinou oslavu tohoto svátku v našem městě neděláme,“ poznamenal starosta Králova Dvora Petr Vychodil.

V Nižboru s oslavami tohoto ženského svátku skončili už před mnoha lety. „V naší obci slavíme Den matek. Ani si nepamatuji, že bychom MDŽ jako obec někdy slavili. U nás ho slaví členové KSČM. Ti chodí a přejí k tomuto svátku svým členům. I já od nich dostanu kytičku,“ uvedla starosta obce Nižbor Kateřina Zusková. Stejná situace je i v obci Hýskov. „U nás v obci jsme tento svátek nikdy neslavili. Před mnoha lety se MDŽ slavilo v bývalém podniku Prefa. Pamatuji si, že tam ho kdysi slavili. Muži se opili a ženy dostaly myslím ručník a tulipán či narcisku,“ vysvětlila starostka Hýskova Ivana Týlová.

Podle vyjádření prodejců květin je ale zájem o MDŽ stále velký. „Je to s podivem, ale na tento svátek si k nám chodí kupovat květiny i mladí muži. Starší chodí také, ale ti vždy květinu tak nějak schovávají, jako by se za ní styděli. Loni letěly na MDŽ růže a orchideje stejně jako letos na Valentýna,“ uvedla prodavačka Soňa z květinářství v jednom z berounských supermarketů.