První dva hrdinové jsou kamarádi z Hostomic, školáci Jan Bastl a Jan Císař, kteří se stali svědky nepříjemné události, při níž agresivní muž kladivem napadl prodavače v místním zahradnictví. Chlapci si incidentu všimli a vydali se na pomoc. Kromě skutečnosti, že mladí zachránci pravděpodobně zabránili další možné eskalaci ataku, zároveň s napadeným prodavačem počkali do příjezdu záchranky, kterou zavolali.

Základní škola Václava Hájka z Libočan Tetín.
Zápisy budoucích prvňáků začínají. Na Berounsku budou třídy většinou plné

„Kdyby nezasáhli, byť jen nějakým okřikováním, lze těžko odhadnout, jak by celý konflikt dopadl. Napadený pán je naštěstí už v pořádku, a to díky těmto chlapcům. Myslím si, že u nich jde o velmi záslužný čin, a proto jsem se rozhodli udělit jim ocenění. Je hezké vědět, že mladé generaci není lhostejné okolní dění," řekl na setkání ředitel berounské policie Stanislav Znor. Stateční kamarádi posléze převzali medaile z rukou policejního ředitele.

Podrazila prchajícímu lupiči nohy. Dvakrát

Stejné ocenění si hrdinským činem vysloužila také Eva M. z Prahy, která si přála z důvodu osobní bezpečnosti skrýt svou identitu. Paní Eva se stala hlavní aktérkou při přepadení trafiky na berounském sídlišti v Šafaříkově ulici, které se událo letos v únoru. Toho rána byla v Berouně na návštěvě. S jejím výrazným přispěním byl agresivní pachatel dopaden pouhých pár minut po činu.

Útočník si trafiku vyhlédl ve čtvrt na devět ráno. Vtrhl dovnitř, začal prodavačku ohrožovat nožem a vyžadoval po ní peněžní terminál. Ta po něm ale hodila lahev s nápojem, protože zrovna vykládala zboží do ledničky. Došlo ke krátké potyčce, kdy lupič do prodavačky strčil. Načež si všiml peněženky s tržbou, kterou popadl, a dal se na útěk.

Policistům výrazně pomohl detailní popis útočníka, který poskytla napadená prodavačka, a začali ho pronásledovat.

K loupežnému přepadení došlo 10. února, ve čtvrt na devět ráno.
Pouta měl lupič z trafiky na rukou do sedmi minut. Svědkyně mu podrazila nohy

I přes výzvu pachatel pokračoval v útěku - a v tu chvíli se na scéně objevila Eva M. a podkopla mu nohy. Lupič se poroučel k zemi a záhy byl policisty zadržen, pouhých sedm minut po loupeži. „Když se pachatel pokoušel vstát a pokračovat v útěku, paní Eva mu nohy podrazila ještě jednou. Tímto činem nám nesmírně pomohla, takové jednání přitom chtělo velkou dávku odvahy, když uvážíme, že byl podezřelý ozbrojen nožem. Jde tedy taktéž o velmi příkladný čin,“ sdělil policejní důstojník, z jehož rukou žena převzala medaili.

Eva M. se ve vzpomínkách do inkriminovaného únorového rána vrátila. „Ze začátku jsem slyšela pouze křik a nebylo jasné, co přesně se děje. Jakmile jsem ale zaslechla policejní výzvu, tak mi rychle došlo, že probíhá nějaké pronásledování, a všimla jsem si, jak nějaký muž prchá před trojicí policistů,“ vyprávěla.

Pomohly zkušenosti z bojových sportů

Na ulici v tu chvíli byla pouze ona, a tak byla potřeba rychlého rozhodování. Hlavou jí proběhlo, že musí něco vymyslet, protože policisté byli poměrně daleko. „Proti prchajícímu muži jsem se tedy rozeběhla, což nemělo žádný efekt a on pokračoval v běhu dál. V ten moment mě napadlo, že mu podrazím nohy,“ popsala situaci paní Eva.

K rychlému jednání s chladnou hlavou jí přitom dopomohly zkušenosti z bojových sportů, které dělala několik let. Byla to rovněž podobná zkušenost z minulosti, jež jí pomohla krizovou situaci v Berouně vyřešit.

Děti přednášely a zpívaly písně na téma povolání.
Podívejte se: Děti z Mateřské školy Pohádka se zúčastnily recitačního vystoupení

„Chodila jsem na thaibox a kickbox, kde byly součástí tréninku i základní poznatky a nácvik sebeobrany – včetně toho, jak ve svůj prospěch využít energii člověka, který proti vám útočí. Kdysi dávno jsem zažila incident, kdy jsem byla napadena. Ta osoba na mě tvrdě naběhla, a když jsme to pak s trenérem probírali, vyšlo z toho, že nejpraktičtější řešení je útočníkovi z cesty ustoupit a vyvést ho z míry třeba podražením nohou. Při té pronásledovačce v Berouně mě nejdříve napadlo muže srazit takzvaným bodyčkem. Ale protože se jevil mnohem větší a těžší, náraz mohl být moc velký s malým zabraňujícím efektem,“ poznamenala paní Eva.