Právě tyto podmínky mají vliv na aktuální cenu medu. Ten letos nepatrně podražil, cena za kilogram se pohybuje kolem sto padesáti korun.

A jaká vlastně letos panuje situace ohledně snůšky medu v našem okolí? V tom se jednotliví včelaři liší. Zatímco jedni hodnotí uplynulou sezonu pozitivně, druzí ji řadí spíše k těm podprůměrným.

Na jednom se ovšem znalci svého oboru shodují, zdravotní stav včelstev ve středních Čechách je minimálně uspokojivý.

NEPŘÍZEŇ POČASÍ

Počasí letos nejen včelařům nehrálo do karet. Hodně květů pomrzlo, první zdroje nektaru navíc odkvetly téměř bez účasti včel a pak vše rozkvetlo skoro naráz. I když si středočeští včelaři v porovnání s ostatními v republice nemohou na počasí stěžovat, situace není zrovna růžová.

„Medu bylo relativně málo, protože bylo sucho. Květen a první polovina června byla v oblastech, kde byla řepka, relativně dobrá. V těchhle lokalitách včelaři vytočili medu celkem dost. Zbytek sezony je ale o dost horší. V první polovině jsme byli asi na osmdesáti procentech, ve druhé na třiceti procentech dlouhodobého průměru výnosů. Med samozřejmě prodávám, nemám toho ale tolik, abych například s ním chodil na trh,“ řekl Berounskému deníku předseda Základní organizace Českého svazu včelařů v Berouně Rudolf Bock, který se stará celkem o šest včelstev přímo ve městě.

Ilustrační foto.
Beroun ušetří díky nákupu tří elektromobilů

U něj zájemci koupí sklenici letošního medu za sto padesát korun, med z loňské sezony pak vyjde o dvacet korun méně.

VHODNÁ LOKALITA

Klíčová je podle odborníků také lokalita, kde hodláte včely mít. Ačkoli včela doletí až tři kilometry od svého úlu, je dobré zvolit pro chov vhodnou polohu. Jen na katastrálním území Berouna poletuje půl tisíce včelstev. Včely se tak musí prát o každé smítku i kapku nektaru.

Například lipového medu je podle dostupných informací velký nedostatek, negativní dopad mělo počasí také na lesní medovicový med.

Vodáci. Ilustrační foto.
Půjčovny nabízejí lodě Vydry a Tukany

„Sám za sebe vidím letošní sezonu celkem špatně. Včely sice dobře vyzimovaly, ale následně v dubnu mrzlo, a tak promeškaly téměř celou jarní snůšku. Vytočil jsem tedy pouze první jarní med, ten druhý, co obvykle vytáčím, jsem z důvodů sucha vůbec nevytáčel. O víkendu se chystám znovu podívat na včelín, jak celá situace vypadá. Očekávám, že bude asi poloviční výnos medu oproti průměru. Med mám pouze pro osobní potřebu a pro známé, avšak myslím si, že letos cena medu určitě stoupne. Řádově se mluví o ceně mezi sto padesáti až sto sedmdesáti korunami,“ potvrzuje vliv počasí také berounský včelař Jaromír Tejkl, který se věnuje včelařství již deset let.

VČELAŘSKÉ KURZY

„Určitě bude letos méně medu než loni. Myslím, že snůška klesne asi o dvacet procent. Jaro bylo dlouhé a studené. Letos se potvrzuje, že znalý včelař má dobrá včelstva i v horších podmínkách. Kdo nechává vše osudu, pozná to na produkci medu a hlavně zdravotním stavu včel. Kdo se jim nevěnoval, tomu se vyrojila, odletěla, takže užitek byl ještě horší. Naopak, kdo včelstva včas zaopatřil a dělal oddělky, měl ideální podmínky pro rozvoj,“ vysvětluje včelařka Dana Belušová, která má úly v Rynholci na Rakovnicku a na Čabárně u Brandýsku nedaleko Kladna, kde zároveň šestým rokem vede kurz pro začínající včelaře. Její med si zájemci mohou zakoupit rovněž za 150 korun.

Loni se na start hlavního závodu na 25 kilometrů postavilo celkem 192 běžců.
Na účastníky tradičního běhu čeká opět náročná trať

„Do kurzu se sjíždějí začínající včelaři z širokého okolí. Každý rok jím projde asi dvacítka začátečníků. Myslím si, že na to dost možná měly vliv i vypisované dotace. Každopádně včelařů je aktuálně relativně hodně,“ dodala Dana Belušová.