Do berounského medvědária se tehdy trojice hvězd večerníčkových příběhů režiséra Václava Chaloupka nastěhovala na podzim roku 2000. Medvíďata Kuba, Matěj a Vojta přišla na svět na začátku stejného roku v Českém Krumlově, medvědice se o ně ale nestarala, a tak ji nahradil právě Chaloupek. A s roztomilou trojicí natočil seriál Méďové.

Po kariéře před kamerou našli večerníčkoví medvědi domov v Berouně. Dnes už zbývají pouze dva, Vojta na jaře roku 2016 uhynul.

Medvědárium na Městské hoře je otevřeno celoročně – a zdarma. Kuba s Matějem jsou prý nejaktivnější, když se probudí. To znamená po ránu. Nejde o jarní probuzení po zimním spánku, protože berounští medvědi zůstávají stále vzhůru.

Fotogalerie: Oslavili 23. narozeniny Kuby a Matěje

Vysvětlením je zřejmě skutečnost, že podmínky, v nichž žijí, je nenutí zaspat studenou a hladovou zimu. Mají se prostě po celý rok dobře.

Medvědi žijící v Česku v zajetí někde přes zimu nespí, třeba v plzeňské zoo, jinde si na pár měsíců schrupnou, například v kladenském medvědáriu v zámeckém parku. Ale i tam už se Marta s Míšou před pár dny probudily.