Již sedm let uplynulo od chvíle, kdy chlupatí bráškové poprvé spatřili nové bydliště. A od začátku se jim v prostředí, které pro ně město Beroun připravilo, líbilo. Vždyť Evropská asociace chovatelů medvědů uvádí, že areál na Městské hoře v Berouně je jedním z nejlepších přírodních medvědárií, která nejsou součástí zoologických zahrad.

Chválou na Beroun nešetří ani medvědář Jan Míša Černý, který se o Vojtu, Kubu a Matěje spolu s režisérem večerníčkových příběhů Václavem Chaloupkem staral téměř od jejich narození. „Když jsme před sedmi lety přiváželi kluky do Berouna, bylo mi stejně jako tátovi, který pouští syny na vojnu,“ přiznává medvědář Jan Míša Černý. Ale ihned dodal, že je s jejich pobytem v lesoparku velmi spokojen. „Netušil jsem, do jak dobrých rukou se Vojta, Kuba a Matěj dostanou. Berounské medvědárium je skutečně výborné a já musím poděkovat, že se o kluky tak vzorně starají. Je totiž vidět, že jim tamní pobyt prospívá,“ sdělil Berounskému deníku Jan Míša Černý, který si nenechá ujít žádnou narozeninovou oslavu chlupáčů. Každému vždy nechá vyrobit dort ve tvaru medvěda.

Na dobu, kdy se medvědi zabydleli v Berouně, s úsměvem vzpomíná i starosta města Jiří Besser. „Poprvé jsme je občanům představili o rok dříve, kdy je Václav Chaloupek přivezl na charitativní akci Sedmiboj osobností. Když jsme pak v roce 2000 slavnostně otevírali medvědárium, přišlo se na tuto výjimečnou událost podívat o mnoho více lidí, než kolik jsme rozeslali pozvánek. Těšil se na ně snad každý,“ uvedl Jiří Besser.

O večerníčkové hvězdy je stále velký zájem, a to nejen z řad obyvatel města. „Hodně lidí jezdí do Berouna nejen za památkami, nebo na rozhlednu na Městské hoře, ale právě kvůli medvědům. Určitě jsem rozhodnutí, abychom zde zřídili medvědárium, nikdy nelitoval,“ zdůraznil starosta. Jen některé děti jsou z chlupáčů trochu zaskočené. Místo očekávaných roztomilých medvíďat se nyní v prostorném areálu mezi stromy prohánějí téměř půltunové šelmy.