„Až otevřeme vozík s medvídky, hlavně nekřičte," žádal Václav Chaloupek stovky návštěvníků, kteří nedočkavě vyhlíželi nové obyvatele hradu. Jakmile se ale otevřelo víko vozíku a objevily se dvě chlupaté hlavy, z davu se ozvaly výskot a výkřiky. Nadšené byly nejen děti, ale i dospělí.

Akční scéna
Nedočkaví byli i samotní medvídci. Jeden z nich sehrál divákům dokonce akční scénu. Na nic nečekal, vyskočil z vozíku a upaloval přímo na hrad. Stačilo ale pár povelů, a během chvilky už byla obě medvíďata v novém výběhu. První hodiny si tam s nimi užíval i Václav Chaloupek, který s nimi prožil posledních devět měsíců. Hlavně při natáčení.

Podle Václava Chaloupka je nový medvědín na Točníku optimální. „Medvíďata zde začnou brzy hrabat. Určitě si zde najdou zábavu, a možná časem zjistíme, že by bylo dobré, kdyby ve výběhu měli například velký balvan nebo velkou silnou kládu ze stromu. To je jen otázka času," uvažuje muž, jehož prvními medvědími společníky byli před třinácti lety Vojta, Kuba a Matěj z Berouna.

Agáta a Martin mají za sebou první hodiny v novém domově. K zimnímu spánku se letos ale neuloží. „Uvidíme, jak si to zařídí v druhém roce. Když mají dostatek potravy, tak spát ani nemusí," prohlásil ochránce a milovník přírody.

Hned za plotem medvědína Agáta s Martinem dostali svačinu. Na koktejlu z mléka, vánočky a vařené mrkve si pochutnávají každý den, nemohlo tomu být jinak ani v prvních chvílích na Točníku. Dvoulitrovou láhev této rozmixované pochoutky dostávají dvakrát denně. „To mají moc rádi, navíc i sladké. Do jejich jídelníčku patří i jablka, a když je to možné, tak i hrušky, švestky a hroznové víno," prozradil Václav Chaloupek a dodal, že nejen lidem, ale i medvídkům prospívají vitamíny. Podle Václava Chaloupka nejsou medvídci nároční a nyní si třeba budou zvykat i na nevařenou mrkev.

Natáčení na sněhu
Medvíďata Agáta a Martin se narodila 13. ledna, přibližně o měsíc později, od 18. února se o ně začal starat Václav Chaloupek. A jak prožíval na Točníku loučení? „Zatím docela dobře. Vzhledem k tomu, že ještě nemáme dotočený šestadvacetidílný seriál Méďové na cestách, tak si je budu ještě brát. Potřebovali bychom dotočit jeden dva díly na sněhu, tak čekáme, až nějaký napadne. Po natáčení se na hrad vždy vrátí a postupně zde budou déle a déle. Postupně si tak zvykneme na to, že naše společné chvíle končí," uzavřel Václav Chaloupek.