Kotelna na biomasu ze Měňan byla zařazena mezi nejlepší ekologické projekty světa. I když nakonec Měňanští nezískali světové prvenství, zklamaní nejsou. V celosvětové soutěži Energy Globe Award, jejíž finále se v úterý uskutečnilo v pražském Veletržním paláci, bylo centrální ústřední vytápění Měňan na biomasu nominováno mezi tři nejúspěšnější projekty v kategorii Oheň. Vítězem této skupiny se stal projekt z thajsko-barmské hranice, který zásobuje zdejší nemocnice solární energií. „Konkurenci vítězství přejeme. Finanční prostředky, které vítězové v soutěži získali, přijdou na pravé místo, a rozhodně lidem v této oblasti pomohou více než nám,“ uvedla starostka Měňan Stanislava Sotlová.

Čistý vzduch zaplatili úvěrem

Zároveň však starostka dodala, že si Měňanští musí poradit s vysokým úvěrem. V době, kdy se pustili do výstavby ekologické kotelny, nebyly dotační podmínky tak výhodné jako v současné době. „Věříme však, že žijeme v kultivované zemi, kde se najdou peníze, které nám pomohou s finanční zátěží,“ uvedla Stanislava Sotlová.
Projekt Měňan zaujal i zástupce ministerstva životního prostředí. „Měňany připojily celou obec na kotelnu na biomasu a ukázali, že se nemusíme spoléhat na těžbu uhlí nebo na výstavbu jaderných elektráren,“ sdělil Berounskému deníku první náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík. Podle něj má naše země v oblasti obnovitelných zdrojů energie velké možnosti právě ve využití biomasy a v době hospodářské krize je nutné se těmto zdrojům věnovat.

Lidé už ví, kolik protopili

„Cenu tepla jsme mohli sledovat celou zimu. Za uplynulou sezónu uhradíme osmnáct tisíc korun. Nejenže nezaplatíme víc než za uhlí, které se navíc neustále zdražuje, ale získali jsme také veliké pohodlí. Máme všude čisto, sklep jsme vyklidili a uhlí už nekupujeme,“ popsala výhody ekologického vytápění Jiřina Hybnerová, která však jedním dechem dodala, že dříve byli s manželem zvyklí na vyšší teploty. „Máme rádi vytopený obývací pokoj na 24 stupňů Celsia. Letos jsme se museli v některých zimních dnech spokojit s dvaceti stupni,“ posteskla si Jiřina Hybnerová, která navrhla, že by se zástupci obce měli sejít s občany a doladit záležitosti kolem provozu kotelny.

Lidé potřebují další informace

Místostarosta Měňan Josef Douša se setkání s obyvateli Měňan nebrání. „Teplotu v bytech ovlivňuje například i umístění čidel. Výkyvy může ovlivnit jejich umístění. Rozdíl je hlavně v tom, jestli mají lidé čidla instalovaná před domem, nebo přímo ve svých obydlích. Po ukončení topné sezóny se s občany určitě sejdeme a regulaci tepla všem vysvětlíme,“ slíbil Douša. Ten také zajišťuje palivo. „To převážně získáváme od dřevozpracující společnosti ze Všeradic. Máme ho dostatek. Můžeme spalovat například štěpku, piliny, kůru, ale i šťovík. Výrobce nám nedoporučuje topit slámou,“ upřesnil místostarosta Josef Douša.

Ekologické vytápění připravuje Březová

O ekologickém vytápění uvažuje další obec z Berounska. Kotelnu na biomasu by rádi postavili i v Březové. „K projektu se přihlásilo prozatím 80 domácností ze 117 čísel popisných. To je veliký úspěch. Některé domy jsou totiž neobydlené, jinde mají například instalovaná tepelná čerpadla,“ prozradila starostka Březové Martina Nedvědová s tím, že obec má připravený projekt k územnímu rozhodnutí.