Ještě loni si však někteří lidé stěžovali, že se doma tolik nezahřejí, jako když si topili uhlím. Podle obyvatel Měňan se letos situace zlepšila. „Už máme doma teplo. Zaplatíme přibližně o čtvrtinu více, než když jsme kupovali uhlí, ale máme o hodně větší pohodlí. Odpadla nám špinavá práce s topením,“ popsala paní Jiřina z Měňan.

Obec získala lepší palivo

Měňanská kotelna na spalování biomasy je vybavena třemi teplovodními kotli. Topí se zde palivem rostlinného původu. Vždy se musí jednat o sypkou hmotu, takzvanou štěpku. „Letos pro ni jezdíme do Libomyšle, štěpka je dobře vysušená a my tak můžeme topit na vyšší teploty,“ konstatoval místostarosta Měňan Josef Douša, který se stará o provoz kotelny.

Drobná závada přerušila vytápění

V mrazivém počasí zamrzla u jedné z přípojek voda, lidé však bez tepla dlouho nezůstali. Měňanským se naštěstí podařilo závadu odstranit za tři hodiny. „Museli jsme upustit vodu z jedné části rozvodů, aby klesl tlak, následně jsme potrubí rozmrazili,“ vysvětlil místostarosta s tím, že za celou dobu provozu kotelny k žádné jiné poruše nedošlo.

Lidé hradí pravidelné zálohy

Cena tepla se oproti loňskému roku nezměnila. „Lidé platí 250 korun za GJ. Majitelé středně velkého domu zaplatí za sezonu přibližně dvacet tisíc korun,“ upřesnil Josef Douša s tím, že odběratelé hradí měsíční zálohy a v červnu se provádí vyúčtování celkového odběru.

Ekologický projekt zaujal studenty

Unikátní projekt měňanské kotelny na biomasu získal řadu ocenění. V loňském roce bylo vytápění Měňan zařazeno dokonce mezi tři nejlepší ekologické projekty světa. Kvalitu kotelny dokazuje i ocenění Teplárenského sdružení ČR, které vytápění obce označilo projektem roku 2008. Na exkurzi do Měňan se vydávají nejen zástupci obcí z celé republiky, ale ekologické zařízení zajímá i žáky základních škol a studenty středních i vysokých škol.

Obec splatí úvěr za patnáct let

Budova kotelny na biomasu stojí ve středu Měňan a teplo rozvádí dvě větve systému. Náklady na výstavbu se vyšplhaly na 40 miliónů korun. Ze státního fondu životního prostředí získala obec 17 miliónů. Zbývající část řeší obec dlouhodobým úvěrem, který bude splácet ještě po dobu patnácti let. „Splátky hradíme z plateb odběratelů a z části z rozpočtu obce. Nemůžeme se sice pustit do jiných projektů, ale výstavby kotelny nelitujeme,“ uzavřel Douša.