Část chovatelů si totiž myslí, že když za svého psa platí městu poplatek, nemusí po něm exkrementy uklízet. V Berouně platí obyvatelé bytových domů za jednoho psa tisíc korun. Za dva už celkem 2500 korun.

„U nás je to jako v nějakém psím parku. Mezi domy je menší prostranství protkané chodníčky a na procházku se psem tam chodí lidé ze širokého okolí po celý den. Zhruba sedmdesát procent z nich má při sobě sáček a použije ho, ale zbytku chovatelů to je jedno. Jednomu jsem vyčetla, že po svém psovi neuklidil a neumíte si představit, co sprostých slov na mě vychrlil. Kromě toho tady psi na vše močí a pak si na těch samých místech hrají děti. Nelíbí se mi to,“ uvedla Hana Stejskalová z Velkého sídliště v Berouně.

Do současné doby nejsou v lokalitách berounských sídlišť k dispozici pejskařům na psí exkrementy stojany s plastikovými sáčky a ani koše. Lidé, kteří na procházce exkrement po svém psovi seberou, pak tento odpad vhazují do košů na odpad a nebo do hnědých nádob na biologický odpad. „Kam jinam bych ho měla dávat. Přeci si ho nebudu nosit domů. Psí výkaly jsou také biologicky rozložitelný materiál,“ je přesvědčená Štěpánka Veselá.

Nyní je tady ale šance, že tento stav nové vedení města zlepší. „Chci se o to postarat. Je potřeba zejména v lokalitách Velkého sídliště, kde žije největší počet lidí, zajistit pro pejskaře stojany se sáčky i potřebné koše,“ vysvětlil berounský zastupitel Jiří Míka.

Podle některých lidí by bylo potřeba, aby se neuklizení psího exkrementu pokutovalo. „Aby mohli městští strážníci nezodpovědné pejskaře pokutovat, museli by ho chytnout při činu. Myslím, že za posledních deset let se to stalo jen jednou,“ konstatovala mluvčí berounské radnice Jitka Soukupová.

Podle ní se problémem psích exkrementů nové zastupitelstvo pravděpodobně zabývat bude. „V letošním roce se to už pravděpodobně řešit nebude, ale je možné, že v rozpočtu na příští rok se to už promítne. Záleží na tom, zda to bude někdo prosazovat. V novém zastupitelstvu je Adam Voldán, který by v Berouně rád prosadil i psí parky,“ uvedla Jitka Soukupová.

Při venčení psích kamarádů by měli být majitelé ohleduplní ke spoluobčanům. Výkaly by po nich měli uklízet. Úklid venkovní hromádky po psovi by pro ně měl být stejnou samozřejmostí, jako když ji udělá doma.

Ve Zdicích mají na několika místech umístěné koše na psí exkrementy. Pejskaři je najdou u garáží na Písmenech, nad chatami u vodojemu, na polní cestě od kotelny směrem k Černínu, u mateřské školy v Zahradní ulici, na cestě za cvičákem. Jsou u nich i stojany se sáčky, které jsou pro tyto účely k dispozici také v pokladně městského úřadu.  Lidem, kteří budou veřejná prostranství znečišťovat psími výkaly, hrozí pokuta až do výše 20 tisíc korun.

V Králově Dvoře jsou tyto koše také. Stojany na sáčky v tomto městě rozmístili už před několika lety. „Sáčky na exkrementy si mohou chovatelé psů vyzvednout na městském úřadu. Hodně lidí po svých psech uklízí, ale jsou lidé, kteří to nedělají. Stále nacházíte místa, kde leží nějaký psí exkrement,“ vysvětlil místostarosta Králova Dvora Josef Antoniv.

Potřebné sáčky pro chovatele psů mají i v Hořovicích. „Stojany se sáčky máme zejména na sídlištích a tam, kde víme, že se psi hodně venčí, tam jsme dali sáčky také,“ poznamenal starosta Hořovic Jiří Peřina.