Na možnou další vlnu epidemie se zásobami dezinfekce a ochranných pomůcek připravují radnice města a vesnic v regionu. Stejně jako mnozí lidé.

„Bydlíme v panelovém domě, a tak si všichni myjeme ruce dezinfekcí několikrát denně. Zvykli jsme si, stalo se to samozřejmostí. Dezinfekci si raději nakupuji trochu do zásoby, kdyby se situace rapidně zhoršila, abych ji nemusela náhle shánět. Roušky, které nám šila moje maminka, máme schované v šatníku, asi je brzy budeme muset zase vytáhnout,“ řekla Alena Drábová z Berouna.

Větší města v regionu jsou podle starostů na možné zhoršení situace připravena. Stejně jako dobrovolníci, kteří pomáhali v době nouzového stavu na jaře letošního roku. „Všeho máme nyní dostatek, co jsme potřebovali, jsme v předstihu ještě nakoupili. Stejně tak máme nastavené distribuční sítě a další záležitosti,“ potvrdil hořovický starosta Jiří Peřina.

V Berouně a Králově Dvoře, kde jsou nyní v některých školách v karanténě celé třídy i s učiteli, zásoby rovněž doplnili.

„Roušky jsme objednávali už v červenci, kdy jedna vyšla na zhruba čtyři koruny. V zásobě máme dezinfekci, kterou jsme obdrželi v první polovině roku, samozřejmě jsme nějaké množství i nakoupili. Podle mého názoru je nyní Králův Dvůr připraven na podobnou vlnu epidemie, jako byla letos na jaře,“ uvedl starosta města Petr Vychodil.

Zásoby roušek a dezinfekce má i Beroun. „V tuto chvíli ale ještě zvažujeme nákup dalších pomůcek, jinak jsme prakticky připraveni,“ řekla Deníku starostka města Soňa Chalupová.

Právě roušky a dezinfekce se staly na začátku letošního roku kvůli šíření nemoci covid-19 nedostatkovým zbožím. Koncem ledna, kdy Deník zjišťoval, zda jsou na trhu k dostání roušky, lékárníci shodně odpovídali: roušky nemáme, jsou vyprodané. S nedostatkem roušek i respirátorů se tehdy potýkala také zdravotnická zařízení a lékaři.

Aktuální počet nakažených ve Středočeském kraji: 1 033 lidí

- Počet nemocných od začátku pandemie: 3 471

- Počet vyléčených: 2 412

- Počet lidí indikovaných KHS k testování: 14 701

- Aktuálně nakažených v Berouně: 104, vyléčených 163, zemřelí 1

- Na 100 tisíc obyvatel připadá 110,96 nemocných

- Od začátku pandemie KHS evidovala celkem 268 nakažených

- Za posledních 24 hodin přibylo na Berounsku 8 nakažených, nejvíce v Praze-západ (25), nejméně na Nymbursku (1).

(Data jsou k 8. září 2020.)

Zdroj: Krajská hygienická stanice Středočeského kraje