Jak uvedl Michal Mišina, berounský místostarosta, město všechny kroky připravuje tak, aby rekonstrukce lokality mohla začít co nejdříve. „Nejlépe již v rámci upraveného rozpočtu na rok 2020. Nové rozpočtové období Evropské unie tomuto záměru nahrává. Na realizaci veřejných prostranství budou vypsány nové dotace, o které by město rádo zažádalo,“ vysvětlil místostarosta.

Místostarosta uvedl, že město zapracovala do dokumentace pro územní rozhodnutí i připomínky občanů, stejně jako i dobré nápady z předchozích studií. „Počítá se například s dostatkem odpočinkových ploch, s trávníkem i smysluplnými průchody napříč areálem. Navíc se v poslední době ukázalo, že by bylo vhodné počítat i s prostorem pro konání veřejných akcí,“ uvedl Michal Mišina.

Vedle toho se město zaměřilo i na systém zavlažování zeleně. Zpevněné plochy mají být vyspárovány do sběrače dešťové vody; ta bude sloužit pro zalévání i automatickou závlahu trávníku. „Případně by se v této lokalitě mohl vybudovat vrt, kterým by se tato zásobárna vody mohla doplňovat,“ podotkl berounský místostarosta.

Centrum Velkého sídliště v Berouně by se mohlo své obnovy dočkat v příštím roce.
Beroun už má novou studii na opravu prostoru u Hvězdy

Samotná proměna slibuje rozdělit prostranství před Hvězdou do několika částí. „Část před obchodním domem Penny bude mít zpevněný povrch, kde má být vysazeno několik stromů se sezením a na této ploše by mohly být umístěny i stánky například pro menší vánoční tržiště. Počítá se i s místem na vánoční strom,“ uvedl místostarosta.

Další část prostranství bude mírně skloněná, nabídnout má pódium a plochu pro diváky, chybět nebude ani vodní prvek s vodotrysky, průtok zajišťuje cirkulace stejně, jako to funguje na náměstí Joachima Barranda. „Směrem k pobočce městské knihovny bude na prostor navazovat travnatá plocha, v jejíž přední části mají být umístěny skulptury, které by sloužily například i jako prolézačky pro děti či k sezení. Nabízí se tak multifunkční využití,“ řekl Michal Mišina.

Na to naváže část se stromy. Ty mají vytvořit přirozený stín, na místě budou i lavičky. „Stromy budou vysázeny i podél celé třídy Míru a opticky i trochu zvukově oddělí náměstí od komunikace. Dodejme, že se nezapomíná ani na bezbariérový přístup,“ řekl místostarosta. Chodník před Hvězdou se má dočkat rozšíření, nově na něm bude zelený pás. „Bude navazovat na velké schody, které budou z části pochozí, mohou sloužit i k sezení a odpočinku a část bude osázena zelení a květinami,“ dodal místostarosta Michal Mišina k chystané rekonstrukci.

Ilustrační foto.
Spor o vánoční strom nekončí. Někdo načerno zasadil 'nový' jehličnan
Instalace vánočního stromu na Husově náměstí v Berouně.
Pokácený vánoční strom budí emoce, město slibuje výsadbu nových stromů