Králův Dvůr/ Na oslavu čarodějnic spojenou s popíjením alkoholu budou muset obyvatelé Králova Dvora v příštím roce zapomenout. Díky vyhlášce, kterou zastupitelé města schválili, se nesmí už několik dní alkoholické nápoje konzumovat tam, kde se lidem zachce. Pivo, víno a jiné lihoviny mohou nyní popíjet pouze na vymezených místech a těch moc není.


Zákaz popíjení alkoholu platí pro veřejná prostranství v lokalitě od supermarketu Hypernova po budovu městského úřadu k čerpací stanici JET přes Zahořany až na začátek Hudlic. „Vyhláška platí pro všechna náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejnou zeleň, parky a další prostory, které slouží k obecnému užívání,“ vysvětlil místostarosta Králova Dvora Petr Vychodil. Kromě toho je konzumace alkoholu zakázaná i v prostorách zastřešených zastávek.


„Nařízení neplatí pro společenské akce ohlášené na městském úřadu, venkovní zahrádky restaurací,“ vysvětlil Petr Vychodil.
S alkoholiky, kteří kvůli popíjení alkoholu na veřejnosti budili pohoršení, byl ve městě největší problém u prodejny potravin v blízkosti celního úřadu. Mnozí z pijáků se opili tak, že se váleli na trávníku, který je kousek od dětského hřiště. „Často tam i močili, a to přímo před očima malých dětí,“ informovala Petra Kusá, která bydlí na králodvorském sídlišti Nad Stadionem a s dětmi na uvedené hřiště občas chodí.


Kontrolu dodržování vyhlášky v Králově Dvoře má na starost místní obvodní oddělení policie. Ta můpže pijáky pokutovat a vykázat na patřičná místa. „Zatím jsme v tomto směru nemuseli řešit žádný problém,“ uvedl zástupce vedoucího Obvodního oddělení v Králově Dvoře Jiří Škovroň.
Rozhodnutí zastupitelů většina obyvatel Králova Dvora s nadšením vítá. „Už to bylo opravdu zapotřebí. Nebylo ničím výjimečným, když jste v ulicích města a hlavně na zastávkách autobusu narazila na nezletilce, kteří se napájeli vínem. Zákaz mi vůbec nevadí. Naopak vítám ho,“ tvrdí spokojeně Simona Tichá.


Jsou ale i lidé, kteří z nařízení zastupitelů zrovna nadšení nejsou. „V tomhle horku máte hned žízeň a proč bych chodil na pivo do hospody, když si ho můžu vypít rovnou před obchodem. V hospodě za něj ale zaplatím třikrát tolik. Nosit domů si ho taky nebudu. To si jako myslí, že kvůli nim začnu popíjet vodu,“ stěžuje si pětačtyřicetiletý dělník Ivan.