Výjimkou jsou měsíce červenec a srpen, kdy jsou ve školách letní prázdniny. Během nich budou cestující v městských autobusech platit. „Je to krok pro lidi a také k lepšímu životnímu prostředí. Doprava zdarma během rekonstrukce plzeňské silnice nám mimo jiné pomůže zjistit, zda jsou lidé ochotni v případě dopravy zdarma přejít z osobních automobilů do autobusů. Což pro nás bude přínosem do budoucnosti. Když do autobusů přejde jen čtyřicet lidí, tak to představuje úbytek čtyřiceti aut na silnici. Ze sedmdesáti procent jezdí v autech jeden člověk. Nemůžeme donekonečna stále přistavovat nová a nová parkoviště a rozšiřovat silnice,“ uvedl místostarosta Berouna Michal Mišina s tím, že je to hlavně o změně myšlení lidí.

Zastupitelé Berouna tak přehodnotili své rozhodnutí z minulého veřejného zasedání, kdy odhlasovali dopravu zdarma pouze do konce první etapy rekonstrukce plzeňské, a to do 15. června. Do tohoto termínu se měly uskutečnit dvě vyhodnocovací akce. Podle jejich výsledků by pak berounští radní rozhodli, zda se bude v dopravě zdarma pokračovat i při druhé etapě, která se uskuteční na území Králova Dvora a má skončit 20. listopadu. Toto jejich rozhodnutí ale neodpovídalo návrhu, o kterém jednalo vedení Králova Dvora s Berounem. Starosta Králova Dvora proto začal s představiteli Berouna jednat o novém návrhu, který berounským zastupitelům předložil na veřejném zasedání starosta Berouna Ivan Kůs s doporučením, aby zastupitelé své minulé rozhodnutí přehodnotili.

„Podle návrhu Králova Dvora budou lidé jezdit zadarmo déle a za stejné peníze, co by nás stála doprava zdarma po dobu první etapy rekonstrukce plzeňské,“ informoval starosta Berouna přítomné zastupitele. Také je upozornil i na to, že městskou dopravu zdarma začíná prosazovat stále více měst a že je i klidně možné, že ji bude chtít prosadit i nové zastupitelstvo Berouna.

Někteří berounští zastupitelé byli proti přednesenému návrhu. K tomu, že nakonec zastupitelé návrh schválili, výrazně přispělo vystoupení starosty Králova Dvora Petra Vychodila, který se na projednávání tohoto bodu dostavil.

„Jsem rád, že mi bylo umožněno na zasedání berounských zastupitelů vystoupit a vysvětlit projekt, který má hlavu a patu. Těší mě, že většina berounských zastupitelů návrh, který vznikl ve spolupráci Králova Dvora a Berouna podpořila,“ konstatoval starosta Králova Dvora.

V městské hromadné dopravě by tak cestující měli začít jezdit na trase Beroun Králův Dvůr zadarmo od 1. května. Tento daný termín je ale takzvaně klouzavý. V případě, že se plzeňská silnice uzavře později, posune se i termín dopravy zdarma. „V případě, že se silnice uzavře až 10. května, bude od tohoto data i doprava zdarma,“ vysvětlil Petr Vychodil.

V městské hromadné dopravě budou lidé jezdit zadarmo až do konce června. Během dvou měsíců letních prázdnin budou lidé v červených autobusech platit. Zadarmo budou cestující v městské hromadné dopravě jezdit opět od 1. září, a to až do 20. listopadu. V případě, že se termín dokončení opravy silnice v Plzeňské ulici posune, zasednou rady obou měst a rozhodnou o tom, zda budou jejich města v dopravě zdarma pokračovat. Záleží na tom, kolik lidí bude městskou hromadnou dopravu zdarma během rekonstrukce hlavního tahu Berounem a Královým Dvorem využívat.