Pořízení kol pro potřeby městské policie inicioval starosta Ivan Kůs, který je sám velký příznivec cyklistiky. „Strážníci na kolech tak mohou zejména v turistické sezóně dohlížet na pořádek, bezpečnost a dodržování pravidel na frekventovaných místech, především na cyklostezce podél řek Berounky a Litavky, ale například i na nádraží. Navíc v době, kdy řešíme dopravní přetíženost ve městě, mohou být strážníci na kolech pro mnohé příkladem,“ konstatoval starosta Berouna.

Podle slov velitele strážníků Alexandra Scherbera kola využívají čtyři strážníci. Ti do terénu vždy vyjedou po dvou. Jejich úkolem je mimo jiné dohled na bezpečný pohyb chodců i cyklistů ve zmíněných lokalitách, průjezd aut na cyklostezkách, pobíhání psů, ale také rozdělávání ohně například v lomu Alkazar nebo stanování na nepovolených místech.

Jejich přítomnost vítají cyklisté. „Jsem ráda, že městská policie na cyklostezku dohlíží. Lidé si jí pletou se silnicí a chodí po ní na procházky roztažení přes celou její šířku. Když jsem rozjetá a zazvoním na ně, tak často nereagují. Nebo se podívají ale neuhnou. Zjistila jsem, že když se na cyklostezce ukáže městská policie, tak jsou lidé ukázněnější. Nechodí po ní roztažení, ale za sebou. Což je fajn. Je vidět, že na ně přítomnost strážníků zabírá,“ vysvětlila Petra Lesáková z Berouna. To, že jsou lidé s přítomností městské policie spokojeni, potvrzuje i velitel Městské policie Beroun Alexandr Scherber. „Lidé nám sami volají, že jsou rádi, že je tam vidí. Dříve, když jsme dělali na cyklostezce namátkové kontroly, tak po ní běhali pejskaři se psy a každý tam chodil, jak chtěl. Nyní se situace výrazně změnila k lepšímu,“ uvedl velitel městské policie.

O letních prázdninách si tak budou muset dát velký pozor na ukázněnost i vodáci. Městská policie v čase letních prázdnin dohlíží i na to, jestli stanují na místech, kde je to povolené. Dost často si totiž postaví stany v lomu Alkazar, kde to není povoleno. Přitom mají o dva či tři kilometry od Alkazaru v Srbsku kemp

„Na cyklostezce na Alkazar zatím k závažnějším přestupkům nedošlo. Strážníci se ale nezaměřují jen na nepovolené stanování a rozdělávání ohňů. Monitorují také vozidla, která tam jezdí přes zákaz. V případě, že tam na nějaké vozidlo narazí, tak musí mít povolení od berounského odboru dopravy protože tam bydlí. V případě, že ho nemá, tak je to přestupek,“ vysvětlil Alexandr Scherber s tím, že se strážníci ale nezaměřují jen na cyklostezku na Alkazar, ale i do Králova Dvora a na cyklostezku ve směru na Pták. „Provádějí ale i kontrolu lokality Jarova, kde řeší neustále problémy s parkováním vozidel na návsi. Během jedné takové kontroly řeší porušení dopravních předpisů u sedmi automobilů. Většinou jsou to vozidla lidí, kteří se přijeli vykoupat do lomu Kosov. Protože se k němu nedá jet autem, zaparkují ho na návsi a svými auty pak zablokují průjezd autobusům i nákladním autům,“ informoval Alexandr Scherber.

Přestože je v lomu Kosov zákaz koupání, v horkých dnech se je v obležení lidí. Vykoupat se tam přijde i více než 500 lidí. Jejich auta pak komplikují dopravu v lokalitě Jarova. K lomu se může jen pěšky a nebo na kole.