Město Beroun má v současné době pro tyto případy několik desítek bytů v bytovém domě v objektu bývalých kasáren v Talichově ulici. Zde najdou mladé rodiny a sociálně slabí jedinci krátkodobé ubytování. „Dům je postavený z dotace a je určen pro takzvané nízkoprahové bydlení, bydlí tam lidé všech věkových vrstev s určitým maximem příjmů. Nejedná se konkrétně o malometrážní byty pro mladé rodiny, těmi naše město nedisponuje. V Talichově ulici se jedná o určitý druh sociálního bydlení,“ vysvětlil starosta Berouna Ivan Kůs.

Byty město využívá pro některé sociální případy a pro lidi, kteří se ocitli v nouzi. „Pro potřeby města dům v Talichově ulici nestačí. Podobných bytů bychom potřebovali daleko více,“ poznamenal místostarosta Berouna Michal Mišina. Je pravdou, že je kdysi i mělo.

Před deseti lety město Beroun vlastnilo Dům s pečovatelskou službou v ulici Na Klášteře, kde bylo kolem šedesáti malometrážních bytů a dům v ulici Třída Míru, kde je kolem 53 garsonek.

Tehdejší zastupitelstvo se starostou Jiřím Besserem ale oba domy prodalo soukromé osobě. Dům Na Klášteře za cca osm milionů korun a dům v ulici Třída Míru za částku kolem půl milionu korun. Tento prodej způsobil současnému vedení Berouna velké problémy. Nejenže podle některých hlasů byly objekty prodané hluboko pod cenou, ale městu nyní chybí potřebné byty pro sociální případy, a k tomu navrch ještě řešilo a řeší problémy se zajištěním náhradního ubytování pro současné nájemníky.

Majitel domu Na Klášteře bývalé DPS jim v loňském roce odmítl prodloužit nájemní smlouvu, kterou měli do konce roku 2017. „Jedná se hlavně o seniory, matky samoživitelky, ale i otce s dítětem ve své péči,“ upozornila vedoucí berounského odboru sociálních věcí a zdravotnictví Marie Marková. Nájemníci se smlouvou na dobu neurčitou se musí postupně stěhovat do domu na Třídě Míru, který patří stejnému vlastníkovi a kde má město věcné břemeno. Důvodem má být plánovaná rekonstrukce domu. Nebýt města, které do problému vstoupilo, mnozí z nájemníků by skončili na ubytovnách.

Město Hořovice je na tom podobně jako Beroun. Startovacími byty pro mladé rodiny nedisponuje. „Máme dům, ve kterém najdou bydlení lidé, kteří nemají dostatek finančních prostředků na zajištění vlastního bydlení. Je v něm přes deset bytů a všechny jsou obsazené,“ uvedl starosta Hořovic Jiří Peřina.