Meteostanice poskytují aktuální a podrobné informace o povětrnostních podmínkách. Jde tedy o sílu větru, teplotu a vlhkost vzduchu anebo míře srážek. Dále poskytují aktuální informace o stavu vozovky, čímž pomáhají k rychlé identifikaci kritických situací na silnici a dovedou tedy motoristy včas varovat před nebezpečnou situací. „Novinka pomůže zejména při zimní, ale i při běžné údržbě. Krajská správa a údržba silnic bude na základě informací ze stanic optimalizovat aplikaci chemických posypových prostředků,“ zmiňuje Karel Bendl, radní pro oblast silniční dopravy.

Jde o investici za zhruba 87,6 milionu korun. Smlouva s firmou je koncipována jako rámcová, meteostanice tedy bude firma dodávat podle potřeb Krajské správy a údržby silnic (KSÚS), která má silnice II. a III. třídy v kraji na starosti. Krajští silničáři i řidiči budou tak mít daleko lepší přehled a aktuální informace o povětrnostních podmínkách, ale i stavu vozovky a budou tak včas varovaní před nebezpečnými situacemi. Radní na svém zasedání vybrali firmu, která dodá nové meteostanice, včetně zajištění servisu.

Součástí zakázky je nejen dodávka na vybrané úseky silnic II. a III. tříd, ale i montáž, nastavení a kalibrace po dobu záruky. Meteostanice, které budou vybaveny i kamerami, budou propojeny s IT systémy KSÚS pomocí GSM modemů. Meteostanice se budou rozmisťovat rovnoměrně po celém kraji v průběhu následujících čtyř let. Na Berounsku se počítá s umístěním stanic v lokalitách Chyňava, Vysoký Újezd, Malý Chlumec, Sýkořice – Luby, Malá Víska, Kublov, Svatá a Felbabka. Smlouva je koncipována jako rámcová, meteostanice budou objednávány podle potřeb KSÚS.