Jubilejní dárci začali darovat krev před desítkami let spolu s kamarády či kolegy z práce. Ačkoli většina už krev darovat nechodí, pro oba oceněné muže se návštěvy hořovické nemocnice staly tradicí.

Michal Jirava začal darovat krev, když pracoval v cementárně. Transfuzní stanici hořovické nemocnice navštívil poprvé v roce 1977 a od té doby sem chodil pravidelně s kolegy z práce. „Byli jsme fajn parta a tenkrát nás darovalo krev docela dost. Dnes už nás zbylo jen pár, ale mě nikdy nenapadlo, že bych na transfuzní stanici přestal docházet. Neměl jsem žádné zdravotní potíže, takže se pro mě darování krve stalo jakousi tradicí," vzpomínal Michal Jirava.

Druhý jubilejní dárce krve Václav Teplý navštívil transfuzní stanici poprvé v osmnácti letech. Od té doby chodí pravidelně. „I v našem případě se stalo, že už skoro nikdo darovat krev nechodí, ale já vydržel. Když jsem zdravý a můžu někomu pomoci, tak proč bych s dárcovstvím přestával. Slevy na daně a volno v práci jsou pak takovou třešničkou na dortu," řekl s úsměvem Václav Teplý.

Oba dárci vzkazují těm, kteří mohou darovat krev a ještě se nerozhodli, aby se nebáli. I jim se někdy může stát, že budou krev potřebovat. Kromě potlesku od všech přítomných obdrželi také drobný dárek a květinu. „Se slovy uznání jim vše předaly zdravotní sestry transfuzní stanice s tím, že od Českého červeného kříže dostanou ještě zlatý kříž III. třídy.," uzavřela za Nemocnici Hořovice tisková mluvčí Lucie Zemanová.