5. prosinec patří pekelníkům, Mikulášovi a andělům. Úrodnou půdu nacházejí hlavně v rodinách s malými dětmi. Pozvat si čerta s Mikulášem na nadílku do bytu ale může být i pěkně nákladná záležitost. Podle průzkumu Berounského deníku za krátké blekotání čerta, recitaci vašeho potomka a nadílku od Mikuláše můžete zaplatit i několik stovek.

„Dobrý den, paní. Máme kvalitní kostýmy, blikací rohy pro dva čerty. Je nás celkem pět. To máme padesátikorunu pro každého, takže jste na dvě stě páďu, ale říkám vám, stojí to za to,“ nabízí redaktorce své služby čert Mulisák, jak aspoň znělo jméno na plakátu, ze kterého jsme získali mobilní číslo.

„Návštěva čerta a Mikuláše je docela drahá záležitost, ale na druhou stranu je to jednou do roka a patří to k dětství. My jsme loni platili dvě stovky, ale bylo to fajn. Děti měly zážitek, na který vzpomínají dosud,“ svěřila se Berounskému deníku se svými zkušenostmi maminka tříletého Matyáše a pětiletého Tadeáše Jana Martinovská.

Velkou módou posledních let se stala mikulášská nadílka pořádaná různými organizacemi například v jeskyních, štolách nebo parcích. Děti navštěvují s rodiči peklo a následně nebe, kde na ně čeká Mikuláš se sladkou odměnou. I v tomto případě ale musí rodiče pořádně zalovit ve svých peněženkách. „Jezdíme pravidelně na podobné mikulášské nadílky, platíme stovku za dítě, ale je to pro nás program téměř na celé odpoledne. Navíc čerta nevodíme k nám, takže pro naše děti je domov stále místem, kde jsou v bezpečí,“ obhajuje skupinové návštěvy pekla a nebe maminka Pavla.

Podle psycholožky Libuše Hentschové z Králova Dvora záleží na rodičích a především na povaze dítěte. „Já osobně bych se přikláněla k návštěvě čerta a Mikuláše přímo doma, kde dítě cítí rodinné zázemí. Ale určitě je potřeba přistupovat k výběru vhodné formy individuálně, podle citlivosti dítěte,“ řekla Libuše Hentschová.

Ať zvolíte jakoukoli variantu, čerty a Mikuláše dětem neupírejte, patří k dětství.