Mléko z mlékomatu se vždy musí převařit, dokud nevzejde pěna. Poté se ještě horké nalije do skleněné nádoby, která se zavře. Pak mléko můžete mít v lednici až 14 dní.

Navíc už po třech dnech sbíráte z povrchu smetanu, kterou můžete ušlehat nebo využít třeba do omáček. To se vám u mléka z obchodu nepodaří.

Známý kuchař vede v Litni kurzy vaření.
Kuchař z Litně učí Čechy středomořskou kuchyni a cizince českou klasiku

Při nákupu v mlékomatu je důležité mít s sebou vlastní nádobu, i když někde nabízejí i prázdné plastové lahve, a hodně drobných. Automaty totiž většinou nerozměňují bankovky ani neumějí peníze vracet.

V Hatích stojí litr mléka 15 korun a jsou tam na něj k dispozici prázdné plastové lahve. Automat sice přijímá i stokorunové bankovky, ovšem peníze nazpět nevrací.

Samoobslužný prodej

Za stejnou cenu je litr mléka také v Neumětelích, kde automat přijímá pouze drobné. V nabídce tam jsou i výrobky z mléka, třeba čerstvé sýry, tvaroh nebo jogurt. Prodej je samoobslužný, cenu uvedenou na výrobku tak zaplatíte do kasičky. Prostor hlídá kvůli krádežím kamera.

Zdroj: Hájíčková Jana

Otevřeno je denně od 7.30 do 18 hodin. Pak se neprodané mléko odváží do mlékárny.

V Chodouni zaplatíte za litr mléka 16 korun. Automat rovněž přijímá pouze drobné. Také tam je možné koupit si další výrobky ze zdejší farmy, například jogurtový nápoj nebo máslo, kostka za 70 korun. Platí se opět do kasičky, kam se vhodí mince podle ceny výrobku.

Med i křepelčí vajíčka

V nabídce jsou také domácí džemy, křepelčí vajíčka, zelí, červená řepa, brambory nebo cibule. Je tam i automat i na med, sklenice za 200 korun. Svůj prodejní koutek má na místě ještě Květinová farma v Radouši.

Také tento prostor snímá kamera. Otevřeno je od 7.30 do 18 hodin.