Zloději mobilů, třeste se! Totální válku chmatákům, kteří se živí kšefty s telefony, vyhlásila před pár dny policie. Má revoluční recept: na požádání okradeného zablokuje do 24 hodin odcizený přístroj!

Zablokování se provádí na žádost majitele, který krádež oznámí na policii. „K zablokování je třeba doklad totožnosti, doklad původu telefonu a jeho identifikační číslo, takzvané IMEI,“ řekla tisková mluvčí Okresního ředitelství Policie ČR v Berouně Veronika Benediktová.

Za zablokování se neplatí žádný poplatek a funguje u všech českých mobilních operátorů. „Tím se přístroj stává prakticky bezcenným. Lidé se mohou obrátit na kterékoli obvodní oddělení policie, kde získají potřebné informace o postupu,“ doplnila Benediktová.

Nově nabízená služba se však paradoxně může obrátit proti lidem, kteří kupují mobil v bazaru. Pokud si totiž někdo koupí kradený telefon, může se stát, že do 24 hodin přestane přístroj fungovat. Pak nezbývá než se podívat na internetovou stránku www.mvcr.cz/mobily, zadat prvních 14 čísel IMEI a ověřit si fakt, že se jedná o kradený přístroj. Pokud ano, je třeba se ihned ohlásit na policii.

Jak se ukazuje, systém bude veřejností hojně využíván. Podle informací Vladimíra Řepky z tiskového oddělení ministerstva vnitra v něm byly již pár dní po spuštění nahlášeny desítky ukradených telefonů. Podle jeho slov zablokovaný telefon nepůjde amatérsky odblokovat.

Zablokovat pak lze jen ukradený telefon. Nikoliv ztracený, nebo ukradený mimo území České republiky, dále ukradenou nebo ztracenou SIM kartu. Tu si uživatel může zablokovat přímo u svého operátora. Blokaci telefonu je možné na žádost majitele opět zrušit.

Policie si také vyhrazuje právo ukradený telefon ve výjimečných případech do systému nezařadit. Například pokud by takový fakt ztížil další vyšetřování v souvisejícím případě.