VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mobilní telefony na tábor nepatří, shodují se jejich pořadatelé

Berounsko – Mobilní telefony na táboře jsou častým důvodem dohadů rodičů s organizátory letních táborů. Pořadatelé chtějí, aby je děti nechaly doma, rodiče si přejí opak. Chtějí být s dětmi na táboře ve spojení. „S jejich přítomností máme každoročně spoustu negativních zkušeností. Proto jsme se rozhodli, že k nám na tábor budou děti jezdit bez mobilních telefonů. Důvodem tohoto našeho opatření je i to, že některé děti telefon mají, jiné ne. Některé tak mohou mluvit s maminkou, ale další ne. To je pak častým důvodem zbytečným nářků,“ vysvětlila Jiřina Peroutková, která jezdí jako vedoucí na dětský tábor u Otročiněvsi.

24.7.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

Většina táborů také nedisponuje dostatečným počtem zásuvek, kde by si děti mohly mobilní telefony nabíjet. Používání mobilních telefonů podle vyjádření provozovatelů letních táborů velice často narušuje také program v oddílech. Zejména menší děti slíbí, že budou mamince volat v určitou hodinu, ale v tu dobu zrovna vykonávají nějakou činnost se svým oddílem. A pak dojde na pláč. Jiné děti zase čekají na zavolání od rodičů a svůj telefon nosí všude s sebou. „Dříve se nám několikrát stalo, že ho děti ztratily, a nebo dokonce utopily ve vodě. Nyní je od těchto problémů pokoj,“ poznamenala Jiřina Peroutková.

Malé děti mají tendenci jakoukoli maličkost řešit okamžitým zavoláním domů. Vše se sice pak rychle vysvětlí a urovná, ale rodiče jsou vystresovaní a mají o svého potomka zbytečnou starost. Bombardují hlavní vedoucí táborů pak telefonáty a chtějí podrobnosti. Velkým problémem je i to, že mnozí náctiletí jsou už ve svém věku závislí na chytrých telefonech a veškerou činnost na táborech se snaží fotit a okamžitě dávat na sociální sítě. Děti si prostě potřebují odpočinout od telefonu a jiných vymožeností jako je televize, počítač a internet. Navíc kontakt s dětmi lze udržet i jinak. „Myslím si, že na tábory mobilní telefon a jiné civilizační vymoženosti nepatří. Učíme zde děti žít v souladu s přírodou a bez všech těch vymožeností, které jim každodenní život doma nabízí. Většinou to rodiče nakonec pochopí. Vysvětlit to některým z nich, je ale nadlidské úsilí. Máme štěstí, že na tábor jezdí i děti opakovaně a s jejich rodiči už žádný problém nemáme,“ dodala zkušená tábornice s tím, že pokud rodiče chtějí být se svým dítětem v kontaktu, mohou mu napsat pohlednici či dopis. Děti z nich prý mají velkou radost.

„Dcery jezdí na letní tábor u Manětína. Telefony jim s sebou nedávám. Vedoucí to nedoporučují a já to nijak nehrotím. Vím, že kdyby se stalo něco vážného, tak mi některý z nich zavolá,“ vysvětlila Klára Matyášová.

„Za nás žádné mobily nebyly. Děti z tábora posílaly domů dopisy nebo pohledy a stačilo to. Nikdo si nikdy nestěžoval a všechny děti byly spokojené a mnohé z nich se rády vracely i v dalších letech. Důležité bylo pro ně vymyslet zábavu a program, který je bavil,“ vzpomíná na dobu, kdy jezdila jako pionýrská vedoucí na tábory v 70. letech Blanka Čermáková.

Naopak přítomnost telefonu podporují v současnosti někteří rodiče. „Když jsem na tábory jezdila se sestrou, tak jsme mobil neměly, ale dnes jsem ráda, že ho moje děti mají. Mám větší kontrolu, co a kde dělají a podobně. Podle mě je to i lepší, že rodiče mohou rychleji zjistit, co se na táboře děje a podobně,“ říká Radmila Mikovcová, která je matkou dvou školáků.

„Naše děti na tábor s mobily nejezdí. Nedoporučujeme to, protože děti kvůli každé maličkosti volají domů a i obyčejná maličkost dokáže pak narušit průběh celému táboru. Zažili jsme případ, kdy dítě nebralo tátovi telefon a on se za ním okamžitě vydal na tábor. Byl z toho nepříjemný zážitek. Zjistili jsme, že dítě bylo celkem v pohodě, ale otec trpěl na svém synovi dost silnou závislostí,“ popsal vedoucí dvoutýdenního tábora u řeky Berounky na Rakovnicku Jan Podhorník.

Volnočasové středisko Labyrint pořádá tábory na Kladensku. Jedním z nich je tábor Lesanka II, který začíná 28. července a jeho hlavní vedoucí je Jana Jelínková. „Na mém táboře, jelikož je to pouze týdenní tábor, děti mobily nemají. Myslím si totiž, že si od mobilních telefonů potřebují odpočinout. Už se mi i stalo, že jsme po čtrnáctidenním táboře nalezli telefon zapomenutý na parapetu,“ řekla Deníku Jana Jelínková s tím, že pokud nastane kritická situace, je mobilní ona. „To samé platí v případě vážné situace také z druhé strany,“ dodala vedoucí.

Letní tábory pořádá také slánský Dům dětí a mládeže Ostrov. „Mobily u dětí na táboře zakazuji, protože děti pak nedělají nic jiného, jen si pořád chtějí hrát s mobilem. Rozumní rodiče mobil na tábor dítěti nedají,“ říká nejmenovaná hlavní vedoucí dvou turnusů táborů na Bílichově.

Autor: Romana Šimková

24.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 200 Kč

Obsluha zařízení na zpracování kovů OBSLUHA ZAŘÍZENÍ NA ZPRACOVÁNÍ KOVŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: OBSLUHA ZAŘÍZENÍ NA ZPRACOVÁNÍ KOVŮ - Místo výkonu práce: Žebrák. Náplň práce: obsluha výrobní linky či jiného stroje, zakládání materiálu, odebírání, vizuální okntrola, balení výrobků, montáž. Doplňující informace: práce na dobu neurčitou. Kontakt: tel. (Po-Pá: 9:00 - 16:00 hod.), e-mailem.. Pracoviště: Stamont-metal international, spol. s r.o. muramoto manufagturing europe, Skandinávská, č.p. 991, 267 53 Žebrák. Informace: Maxim Koněv, +420 296 411 488.

Výroba - Výroba Správci objektů 6 200 Kč

Správci objektů ÚDRŽBÁŘ/KA, DOMOVNÍK/CE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 6200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ÚDRŽBÁŘ/KA, DOMOVNÍK/CE - Místo výkonu práce: Hořovice. Náplň práce: údržba areálu firmy, údržba zeleně, správa budov. Požadavky: zkušenosti s praktickými činnostmi výhodou, nejsou podmínkou, manuální zručnost, spolehlivost, bezúhonnost. Kontakt: emailem, osobně (Každé Po 9:00-11:00, Kotopeky č.p. 24, Hořovice).. Pracoviště: Kovovýroba valcverk, s.r.o., 268 01 Hořovice. Informace: Petra Aykan Kašparová, +420 311 512 381.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 18 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři ZÁMEČNÍCI/KLEMPÍŘI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: ZÁMEČNÍCI/KLEMPÍŘI - Místo výkonu práce: Králův Dvůr. Požadavky: čtení a použití technických výkresů a podkladů, praxe svařování v ochranné atmosféře CO2, ošetřování a údržba používaných nástrojů, nářadí, zařízení a dalších pomůcek, platná zkouška ČSN EN 287-1 P Bw, FW 131, montážní činnost. Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování. Kontakt: emailem.. Pracoviště: Kešner a.s. - králův dvůr, Tovární, č.p. 391, 267 01 Králův Dvůr u Berouna. Informace: Štěpán Kešner, +420 724 219 697.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 000 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením VŠEOBECNÁ SESTRA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VŠEOBECNÁ SESTRA - Místo výkonu práce: Suchomasty. Náplň práce: ošetřovatelská péče o klienty, doprovod klientů k lékaři. Požadavky: komunikativnost, spolehlivost, vstřícné jednání. Zaměstnanecké výhody: příspěvek s FKSP na dovolenou, příspěvek na obědy, 6 týdnů dovolené. Kontakt: telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Koniklec suchomasty, poskytovatel sociálních služeb, 267 22 Suchomasty. Informace: Alexandra Váchalová, +420 773 427 110.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Ke kauze H-system hodlá kraj přispět statisíci korun

Padlé a nemocné stromy lákají kůrovce. Ilustrační foto.

Správci lesů jsou zoufalí, v porostu usychají stromy a rozmáhají se škůdce

VIDEO: Sněhurka usnula v kapli Božího těla u chrámu sv. Barbory

Kutná Hora - Pohádku Sněhurka a sedm trpaslíků natáčeli filmaři v anglicko-německé koprodukci v kapli Božího těla u chrámu svaté Barbory.

Sirkou si v přírodě neškrtnete. Ani zapalovačem

Střední Čechy – Na omezení a zákazy, jejichž uplatňování je v době suchých veder logické a většinou plyne z aktivního používání zdravého rozumu, nicméně se je vyplatí připomínat, upozorňují středočeští hasiči. Pravidla pro činnost v přírodě se v celém kraji zpřísňují od nedělní šesté hodiny ranní, kdy po krátkodobé pauze opět začne až do odvolání platit výstraha Českého hydrometeorologického ústavu na zvýšené nebezpečí vzniku a šíření požárů.

Kraj poučí radnice o ochraně před útočníkem

Střední Čechy – Sérii školení v rámci informační a vzdělávací kampaně na ochranu takzvaných měkkých cílů chystá kraj na období od září do listopadu. Měkkými cíli se rozumí místa s běžným režimem provozu a bez zvláštní ochrany, kde se shromažďuje větší počet lidí – od nádraží a veřejných budov (včetně škol a úřadů) přes nákupní centra či tržiště až třeba po sportovní nebo větší kulturní akce. „Cílem“ by se mohla vstát v případě útoku – ať už by se na ně zaměřili teroristé, nebo by tam začala řádit vyšinutá osoba s násilnickým chováním. Chyná kampaň má ukázat, jak se podobně vypjatým momentům vyhnout.

Surovec s kočárkem a 17 ukradených kol za měsíc: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 17. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT