„Zastávka na Plzeňce patří k těm větším. Staví tam mnoho příměstských autobusů. Když prší a já tam čekám na autobus, který mě odveze domů do Zdic, nemám se kde schovat. Na druhé straně silnice nějaký přístřešek je, ale Plzeňská je hodně frekventovaná. Myslím si, že by autobusové zastávky měly být v Berouně zastřešené. Je to tak v mnoha malých obcích, tak proč ne v okresním městě,“ upozorňuje Pavla Nejedlá ze Zdic.

Podle starosty Berouna Ivana Kůse se v posledních letech autobusové zastávky v Berouně zmodernizovaly. „Nemyslím si, že bychom měli ve městě nějaké poničené či zastaralé autobusové zastávky. V posledních letech došlo k postupné obměně většiny ne-li všech autobusových zastávek. Takže jsou ve velmi dobrém stavu. Dokonce jsou vybrané autobusové zastávky vybavené informačním systémem. A to nejen digitálním. Pro sluchově postižené lidi, je v některých z nich nainstalovaný i zvukový systém,“ konstatoval starosta Berouna Ivan Kůs. Podle jeho vyjádření je ale potřeba autobusové zastávky pravidelně udržovat. „Jsou místa, třeba na Černém vršku, kde u autobusové zastávky není žádný přístřešek, pod kterým by se mohli lidé v případě nepřízně počasí ukrýt. Tyhle věci ale postupně řešíme,“ dodal starosta Berouna a upozornil na rekonstrukci autobusové zastávky naproti Jungmannově základní škole v Plzeňské ulici. „V loňském roce jsme zde o letních prázdninách dělali nový světelný přechod a v rámci rozsáhlejší úpravy této lokality se zde také zrekonstruovala stávající autobusová zastávka, která má nyní moderní vybavení,“ poznamenal Ivan Kůs.

Spalničky. Ilustrační foto.
Spalničky nadále útočí, pacientů je už 27

Před několika lety se městu Beroun podařilo získat finanční prostředky na výstavbu nového autobusového nádraží v Berouně od česko-švýcarských fondů, a to u vlakového nádraží. Cestující zde mají k dispozici komfortní kryté autobusové zastávky. Cílem tohoto projektu za zhruba 60 milionů korun bylo vytvoření moderního přestupního uzlu mezi železniční a autobusovou dopravou. Výstavba nového autobusového nádraží byla dokončena koncem roku 2015. V souvislosti s tím, byly ve městě vybudovány i některé nové autobusové zastávky.

Podpora městské hromadné dopravy a bezpečnost obyvatel patří také mezi hlavní priority vedení králodvorské radnice. Za poslední roky byly v tomto městě vybudovány či opraveny desítky kilometrů chodníků, s čímž souvisí i výstavba nových autobusových zastávek. Nedávno vznikly dvě nové zastávky na Levínském vršku a v dubnu byla předána veřejnosti k užívání další, tolik potřebná zastávka v městské části Zahořany ve směru do Králova Dvora. Její realizace je součásti výstavby nového chodníku, na kterou se podařilo získat dotaci a během letošního roku bude dokončena. „Dříve zde často docházelo k nebezpečným situacím, protože cestující vystupovali do vozovky, což nyní odpadlo a bezpečnost chodců u této frekventované komunikace se výrazně zvýšila,“ dodává starosta Králova Dvora Petr Vychodil.

V Muzeu Českého krasu můžete nyní zhlédnout dvě nové výstavy.
V Muzeu Českého krasu je výstava o zemědělství