Modrá zóna začala nově platit pro celé sídliště Litava. „Pro rezidenty je zde vyhrazeno na 630 parkovacích míst. Bez placení či karty tak lidé zaparkují v této oblasti jen na dvou místech: v ulici U Archivu, kde již bylo z tohoto důvodu nově zakresleno šikmé stání, kde může zaparkovat 58 aut. Do centra města, na Husovo náměstí je to odtud necelých deset minut chůze. Bezplatné a bez modré zóny zůstane rovněž nedaleké parkoviště u budovy Policie ČR, které nabízí 88 parkovacích míst,“ uvedla mluvčí berounské radnice Pavla Švédová.

Parkovací kartu pro modrou zónu nemůže získat každý. Jejich vydávání se totiž striktně řídí stanovenými pravidly. „Hlavní podmínkou pro získání karty je podle zákona trvalé bydliště v této oblasti,“ uvádí mluvčí radnice. Lidé dojíždějící do Berouna za prací vlastním vozem, a to ať již z jiné berounské čtvrti nebo z jiné obce, tak parkování v modré zóně získat nemohou.

Tito řidiči pak mají na výběr z několika variant. Buď si mohou zakoupit celoroční parkovací kartu na některé z placených berounských parkovišť a v tom případě si musí připravit až několik tisíc korun. Nebo se mohou spoléhat na to, že v některé ze zbylých ulic v blízkosti centra města, které ještě nemají modré pruhy, seženou místo na parkování. Nebo mohou omezit cestování do centra Berouna vlastním vozem a více využívat MHD.

Ti, kteří mají na parkovací kartu nárok a rozhodli se pro její pořízení, si o ni musí zažádat v kanceláři berounských technických služeb.

„Od nového roku budou mít parkovací karty novou grafickou úpravu a každá parkovací karta bude vždy vázána na registrační značku vozidla. Měsíc leden tak mají zájemci o karty čas na jejich pořízení, od února pak bude parkování v modrých zónách striktně kontrolováno,“ dodala Švédová.

Změny v parkování se dotkly i dosud nezpoplatněného parkoviště u finančního úřadu. I tady od ledna přibyly parkovací hodiny a řidiči si zde řádně zaplatí.

Nová pravidla parkování v Berouně ale zvedla mezi lidmi vlnu nevole, jak mimo jiné dokazuje i diskuze čtenářů na webových stránkách Berounského deníku.