Několikakilometrová kolona mopedů ucpala v sobotu dopoledne silnici se Žebráka do Cerhovic. Na start sedmého ročníku spanilé jízdy žebráckého klubu mopedistů se dostavilo kolem tří set majitelů těchto letitých strojů. „Letos máme neuvěřitelně velkou účast. Tolik mopedistů jsme neměli ještě u žádného ročníku. Když si připomenu naše první ročníky, kdy nás na spanilou jízdnu vyrazilo jen pár nadšenců, mám z tak velké účasti velkou radost. Mopedy, které se letos naší spanilé jízdy účastní jsou také v daleko lepším stavu, než když se dokonce před lety vyráběly. Spoustu náhradních dílů si už jejich majitelé totiž pořizují v chromu,“ vysvětlil spoluzakladatel žebráckého klubu mopedistů a jeden z organizátorů spanilé jízdy Josef Kincl. „Synům se mopedy libí. Jezdíme sem na ně už několik let. Dnes byl ale start opravdu úžasný. Spousta strojů ale opět do cíle cesty nedojede,“ uvedla Pavla Malková z Hořovic. „Odhaduji, že jich tak padesát skončí v příkopech u silnice,“ dodal Kincl.

K tomu, že majitelé modpedů začali na své stroje shánět kvalitní náhradní díly, vlastně velkou měrou přispěla Spanilá jízda mopedů a starých motorek, ze které se v Žebráku už stala tradice. „Při prvním ročníku tomu tak ale nebylo. Mnoho strojů bylo zrezivělých. Když ale účastníci naší akce viděli ostatní nablýskané stroje, začali si na ty své shánět lepší náhradní díly. Dnes má takto vylepšený moped cenu kolem sedmnácti až osmnácti tisíc korun,“ informoval Josef Kincl.

Součástí Spanilé jízdy byly i oslavy 50. výročí vyrobení prvního mopedu značky Stadion. „Rakovnický závod už sice nefunguje, ale pozvali jsme k nám zástupce města Rakovník. Dokonce jsme jim nabídli, že bychom trasu Spanilé jízdy směřovali k nim. Odmítli to ale. Což nás velmi mrzí,“ poznamenal Kincl.
Organizátoři akce nezapomněli ani na bohatou tombolu. „Vstupenka na večerní zábavu je slosovatelná. První cenou je letos pětidenní zájezd do Švýcarska. Mnoho cen nám do tomboly věnovali i stánkaři, kteří zde prodávají náhradní díly na mopedy. Loni jsme měli v tombole živé prase,“ prozradil pořadatel akce.