V současnosti se ministr životního prostředí chystá předložit vládě dvouleté moratorium na průzkum břidlicových plynů v České republice. Tento krok je ale podle starostky Berouna Šárky Endrlové pouze šalamounským oddálením problému.

„Vidím za tím pouze snahu zchladit vášně, nikoliv skutečné řešení. Nerozumím tomu, proč se ministerstvo potřebuje rozmýšlet, jestli může být metoda hydraulického frakování během dvou let méně škodlivá. Ve vyjádření pana ministra navíc naprosto postrádám souvislosti se surovinovou politikou státu, nebo v podstatě s jakoukoli politikou státu," uvedla Šárka Endrlová. Jak dodala, moratorium jen dává prostor upravit sérii zákonů tak, aby byly žádosti těžařských firem do budoucna legitimní a řešitelné.

Výzkum břidlicových plynů se má dotknout i Berounska, respektive Pražské pánve, která zasahuje do Českého krasu.
„Od začátku trvám na tom, že metoda hydraulického frakování je mimořádně nebezpečná a riziková, proto by měla být zakázána na celém území našeho státu. A doposud nemám jediný důvod své stanovisko měnit, právě naopak," upozornila starostka.

Pod petici proti průzkumu STOP HF Český kras, ke které se na jaře přihlásila, se postupně podařilo nashromáždit bezmála 25 tisíc podpisů. 
V květnu pak zástupkyně petičního výboru Marcela Bergerová předala petici ministrovi životního prostředí. V ní signatáři žádali přijetí zákona, který by metodu hydraulického frakování zakázal.