Mezi nejžádanější patří Turecko, Řecko a Bulharsko. Pozadu nezůstává ani Španělsko a Egypt. „Na zájmu se neprojevila ani krize v Řecku," uvedl na Infotravel Radek Beňo. „Lidé se zde setkají s výjimečnou pohostinností. Řekové se snaží, aby se k nim turisté vrátili. Dokonce zkrátili siesty, už nemají v odpoledních hodinách pět hodin zavřené obchody," dodává Radek Beňo s tím, že Čechů je v Řecku stále hodně. Nedá se to však říci o všech národnostech. Například o Němcích.

Zájemce nezaskočil ani nedávný atentát v Bulharsku. „Lidem je jasné, že nebezpečno může být kdekoliv na světě. Může se stát cokoliv například i v Praze," pokračuje zástupce berounské cestovní kanceláře.

Ve srovnání s loňským rokem se změnily nároky klientů. Změnili se i sami klienti. „Důchodci, kteří dříve jezdili na zahraniční dovolenou, si nyní vybírají pobyty v Čechách. Také místo letecké dopravy volí například autobusovou," uvedla z cestovní kanceláře Čas Blanka Kadeřábková.
Veliký zájem je také o zájezdy na poslední chvíli, a to z důvodu ceny.

Podle zástupců cestovních kanceláří by si však lidé měli dát pozor na velmi levné zájezdy. „Lidé by si měli sami zjistit, jestli je cestovní kancelář pojištěná. Nejlevnější zájezd nemusí být vždy nejlepší. Zájemci by měli chodit do zkušených agentur a důležité jsou zkušenosti známých," upozornila Jarmila Beňová za berounský Exim Tours, která naopak od již zmíněných berounských cestovek zaznamenala nárůst seniorů, kteří si vybírají zahraniční dovolenou. Výjimkou nejsou cesty důchodců například na Kubu.