„Jezdíme na Velkou Amerku řadu let. O prázdninách děláme vlastivědné výlety a zdejší krajinu dobře známe. Zajímalo by nás ale, co se stalo s místním vojenským prostorem,“ obrátili se na Berounský deník s dotazem turisté z Vysočiny, které jsme zastihli u lomu Amerika.
Komu rozsáhlý pozemek patří, to mnohdy netuší ani lidé bydlící v blízkosti původně vojenského prostoru. „Domnívala jsem se, že celý areál patří stále Armádě ČR,“ uvedla obyvatelka Mořiny Lenka Pilbauerová. Další obyvatelé si myslí, že v prostoru někdo chová koně, někteří dokonce mluvili o muflonech.

Starosta Mořiny Vojtěch Štička nám ale sdělil, že areál již několik let patří soukromému vlastníkovi a armádou nemá nic společného. Co se však za plotem děje, je stále záhadou. Berounskému deníku se podařilo kontaktovat rodinného příslušníka majitele bývalé raketové základny. „Areál je již několik let soukromým majetkem, jak se lidé mohou dočíst na cedulích připevněných na oplocení objektu,“ uvedl rodinný příslušník majitele objektu. Ačkoli je objekt střežen, s vojskem nebo armádou nemá nic společného.Objekt neslouží ani k podnikatelským účelům. „Není zde ani žádná koňská nebo mufloní farma,“ vyvrátil domněnky lidí rodinný příslušník majitele.