Zastupitelé Srbska mají velké problémy s řidiči, kteří nerespektují signalizační zařízení na místní lávce přes řeku Berounku. Motoristé zde velmi často jezdí na červenou a ohrožují řidiče vozidel, která přejíždějí lávku z protějšího břehu Berounky.

Řidiči jezdí často na červenou

„Někdy semafory zlobí. Může se stát, že řidiči na jedné straně padne zelená a na druhé ji motoristé mají také. To je ale jen občas. Spousta řidičů přejíždí lávku na červenou úmyslně – a pak se uprostřed střetne s jiným vozidlem a přetlačují se. Jeden z nich pak musí couvat zpět. Místní lidé si na chování řidičů stěžují. Když jdu kolem lávky pěšky, také vidím, jak na ni řidiči vjíždějí, přestože mají červenou,“ upozornil starosta Srbska Jaroslav Bastl. Podle něho se na lávce nejhůře chovají podnikatelé ze sousedního Karlštejna. „Majitelé stánků si myslí, že mohou vše. Rozjíždějí se nám tady smykem. Tím ničí dlažbu, která stála spoustu peněz a musí se udržovat. V budoucnu pak budeme řešit problémy, kde sehnat peníze na opravu lávky,“ upozornil starosta. „Už několikrát se mi stalo, že jsem na lávku vjela na zelenou – a nakonec jsem z ní musela vycouvat. Semafory tu řidiči moc nerespektují,“ poznamenala Pavla Smutná z Tetína.

Krajský úřad o lávku nestál

Lávka, která byla po ničivých povodních roku 2002 postavena z dotace od Evropské unie a stála přes dvacet milionů korun, je majetkem obce. Ta se tak musí o její údržbu starat ze zákona. „Lávka je zatím nová a žádnou větší údržbu nyní nepotřebuje. Za pár let ji ale budeme muset například natřít. Protože má naše obec velmi malý rozpočet, na takový zásah nebude mít dostatek finančních prostředků. Chtěli jsme proto po krajském úřadu, zda by si lávku v Srbsku nepřevzal do své správy, ten to ale odmítl,“ informoval Jaroslav Bastl. „Finanční prostředky, které máme přidělené na údržbu krajských komunikací, nám na ni zdaleka nestačí. Z tohoto důvodu by nám chyběly i peníze na údržbu srbské lávky. Podobná zařízení se snažíme převést do správy obcí a měst, než aby tomu bylo opačně,“ vysvětlil dopravní náměstek hejtmana Středočeského kraje Karel Vyšehradský.

Zastupitelé hledají řešení

Obec se nevzdává a přemýšlí o opatřeních, která by jí pomohla na údržbu lávky potřebné peníze zajistit. Jednou z možností by byl i výběr mýtného. „Řidiči zatím při přejezdu mýtné neplatí. V nejbližší době jeho zavedení neplánujeme, ale zvažujeme ho. Obec by musela před jeho spuštěním na lávku nejprve nainstalovat závoru. Nejlépe tu na kartičky, protože na výběrčího bychom neměli prostředky,“ konstatoval starosta Srbska.