Tuhé mrazy dorazily i na Berounsko. Lidé hlásí třeskuté mrazy ze vše koutů regionu.

Beroun mínus 20

„Měli jsme na teploměru mínus dvacet, ale je u domu, tak si myslím, že je ještě méně,“ uvedla paní Hana z berounského Závodí. Řidič před domem v centru Berouna se mezitím marně snažil domluvit svému vozu, aby nastartovalo. „Snažil jsem se dolít, co šlo. Olej, fridex, nic nepomáhá. Asi je v háji baterka, nevím. Je to malér, už jsem měl být dávno v práci,“ přiznal řidič. Po dalších několika marných pokusech to nakonec vzdal a šel na autobus.

Králův Dvůr mínus 19

V Králově Dvoře bylo ráno mínus devatenáct. „Je to největší mráz, který si pamatuji. Nejhorší to bylo na ruce, i když jsem měl silné rukavice. Na hlavě jsem měl pletenou kuklu, tak to docela šlo,“ svěřil se nám osmiletý Tomáš Dvořák.

Jeho kamarád se přiznal, že mu umrzal nos. „Úplně se mi lepily nosní dírky k sobě, bylo to děsně nepříjemné, už aby bylo teplo,“ stěžoval si školák Jirka.

Osov mínus 16

V Osově nahlásili místní obyvatelé mínus šestnáct. Před mrazem musí být uchráněni především malé děti. Lékaři varují rodiče, aby se svými ratolestmi vůbec v těchto dnech nevycházeli ven. „Děti do třech let věku by neměly vycházet ven, pokud je méně než mínus pět stupňů,“ upozorňuje dětská lékařka Jana Mašková z Králova Dvora. „Mráz totiž ničí sliznice v nose, děti pak snadno nastydnou, trpí chronickou rýmou a hrozí i další nebezpečí, jako třeba omrzliny,“ varuje lékařka.

Hořovice mínus 17

V Hořovicích klesla rtuť v teploměru pod mrazivých sedmnáct stupňů.

Takové štěstí ale nemají bezdomovci. Před nízkými teplotami se snaží chránit, jak se dá. Pokud nezajdou do denního stacionáře, tak zůstávají v nádražních halách, u velkých obchodů nebo vyhledávají nejrůznější skrýše, třeba u teplovodů. „Bohužel jediný azylový dům pro lidi bez přístřeší je v celém regionu jen jeden, a to v Berouně. Ten je ale neustále plný, takže musíme žadatele o přespání odmítat,“ uvedl šéf azylového domu sv. Jakuba celý region Karel Schreiber.

Hýskov mínus 19

Obyvatelé z Hýskova Berounskému deníku ohlásili, že jejich teploměr ukazoval mínus devatenáct. I tady lidé bojovali hlavně se zamrzlými auty. „Nemohla jsem vůbec nastartovat. Nakonec jsme vyměnili baterku a odjela jsem do práce, ale s hodinovým zpožděním,“ svěřila se obyvatelka Hýskova. Její kamarádka sice nastartovala hned, ale řešila jiný problém. „Zapomněla jsme si včera v autě kosmetickou tašku a zamrzl mi make–up. Takže dnes nebudu nalíčená,“ smála se mladá žena.

Suchomasty mínus 23

Podle místních neklesla rtuť teploměru pod dvacet stupňů Celsia desítky let. „Takové mrazy uhodily, když jsem byl malý kluk,“ konstatoval starosta Suchomast Josef Štěpán, který v loňském roce oslavil šedesáté narozeniny.

Středeční mrazivý den se v Suchomastech nijak nelišil od těch ostatních. „Ráno jsem obešel vodovod a podíval jsme se, jestli vše v pořádku i v čističce. Nenašel jsem žádné závady. Jen máme potíže s kotlem obecního úřadu. Závada ale nemá pravděpodobně nic společného s nízkými teplotami,“ popsal situaci v obci Štěpán s tím, že tak jako většina obcí, musí Suchomastští letos počítat s většími náklady na vytopení budovy základní a mateřské školy.