Na Znojemsku, kde přestavba silnice probíhá celkem běžná věc. „Právě ve starých stavbách se mohou ukrývat dosud neobjevené nástrahy ve formě rozněcovače třeba letecké pumy nebo dělostřeleckého granátu. Před pár lety nadělal podobný paseku při likvidaci historického mostku na Znojemsku," poukazuje Dostál.

Pod silnicí I/53 zatím žádnou podobnou třaskavinu nenašel. Je to prý také tím, že se jedná o celkem novodobou stavbu, kde už dříve průzkum proběhl. Dosud netknuté historické propustky ale monitoruje Ředitelství silnic a dálnic. „Pře stavbou vždy mapujeme pozůstatky historie a máme vytipovaná místa, kde by se mohly nacházet. Jednak archeologické nálezy ale také munice z války. Dozor během prací nad nimi zajišťuje pyrotechnik," ujišťuje mluvčí ředitelství Jan Rýdl.

Pokud Petr Dostál nebezpečný předmět objeví, volá po prvotním prozkoumání policejního pyrotechnika. Ten určí způsob likvidace. Říká, že se nikdy nebál ale také zbytečně situaci nepodceňoval. „Je třeba respekt, spouštěče jsou často rezavé a jejich reakce nevyzpytatelné. Každopádně je třeba objevit munici dřív než bagr," má oči i detektor neustále v pohotovosti Dostál.

Vzácné nálezy

Ve své sbírce už má řadu cenných nálezů z minulosti, pro ostatní spíš jako výstrahu. Na svůj nález na Znojemsku pod rekonstruovanou silnicí I/53 teprve čeká. Cenné nálezy zatím objevují státní silničáři na Hodonínsku.

„Archeologické nálezy od sklonku mladší doby kamenné až po středověk v éře Přemyslovských knížat se ukázaly při stavbě silnice mezi Bzencem a Moravským Pískem. Při stavbě okružních křižovatek v centru Veselí nad Moravou jsme s archeology objevili lidské datované do středověku i do mladších období," upozornila mluvčí ŘSD Lucie Trubelíková.

S rekonstrukcí silnice I/53 mezi Znojmem a Lechovicemi začali státní silničáři koncem března. Rozšíří vozovku a bezpečnější mají být i nepřehledné křižovatky na trase. Práce potrvají do konce roku.