Ačkoli památky a muzea nyní zažívají spíše okurkovou sezónu, Muzeum betlémů v Karlštejně je v prosinci na jejím vrcholu. Kdy jindy by si lidé měli najít cestu na unikátní výstavu ve známém podhradí?

„Lidé si u nás mohou prohlédnout více než padesát unikátních betlémů, nechybí tradiční vyřezávané a perníkové,“ uvedla majitelka netradičního muzea Romana Trešlová. Nejstarší betlém, který v Karlštejně můžete nalézt, pochází z konce 18. století. Nejmladší betlémy jsou ty perníkové, které se každým rokem obměňují. „Pro zájemce máme připraveno i několik papírových, vystřihovacích betlémů. Lidé jsou z našeho výběru nadšení, prý ještě tolik druhů pohromadě neviděli,“ dodala Romana Trešlová. Muzeum betlémů má v prosinci otevřeno pro zájemce denně, a to i včetně Štědrého dne.

Netradiční podívanou pro všechny milovníky historie nabízí nejen o vánočních svátcích také karlštejnské Wax muzeum. Přímo pod středověkým hradem na vás čeká více než padesát voskových figurín především známých postav, které ovlivnily české i světové dějiny. Muzeum má pro zájemce otevřeno celý prosinec včetně vánočních svátků.