Pravidelné sezónní kontroly policistů z oddělení pro zbraně a bezpečnostní materiál rakovnické policie na honech v těchto dnech skončily.

Tři stovky myslivců

Vedoucí oddělení pro zbraně a bezpečnostní materiál v Rakovníku Milan Sklenář zhodnotil: „Kontroly provádíme celoročně. Ovšem intenzivněji na ně jezdíme od září až do poloviny ledna, kdy jsou povoleny lovy určitých druhů zvěře jako jsou kachny, bažanti, zajíci a dělají se naháňky nebo společné lovy. Celkem bylo zkontrolováno kolem tří stovek myslivců a musím říci, že jsem byl mile překvapen.“

Všichni myslivci měli stanovené doklady. Zkoušky na alkohol byly negativní, zbraně byly v pořádku. Zjištěny byly dle Milana Sklenáře jen nepříliš podstatné administrativní nedostatky. „Jsou ukáznění. Přijdete ve chvíli kdy mají svačinu a vidíte, že oni popíjejí jen nealkoholické nápoje jako je minerálky či nealko pivo. V dnešní době si dávají velký pozor a alkoholu se vyhýbají. Po lovu totiž většinou řídí auto. Jedou domů, a to může být jednak pěkná dálka a jednak další riziko, že ho chytne dopravní hlídka,“ dovysvětlil Milan Sklenář.

Policisté vědí zhruba u poloviny honů a naháněk, kde mají myslivci místa srazů. „Zbytek se dohledává operativně. Jezdíme totiž i na ty, které se hlásit nemusí, a to z preventivních důvodů. Hlásit se musí jen určité typy honů. Ty plánované na drobnou zvěř. Naháňky se hlásit nemusí. Takže my je vyhledáváme,“ zdůraznil Milan Sklenář.

Mimo hlavní loveckou sezónu se během roku uskutečňují individuální lovy. „Na osamoceného myslivce v lese natrefíme jen velice těžko. Ovšem s namátkovou kontrolou se myslivci potkat mohou. Třeba bude právě někam přejíždět a v autě bude mít zbraň. Jakákoli policejní hlídka je oprávněna provést kontrolu. Prohlédne i zbraň i doklady, které k ní patří,“ uvedl Milan Sklenář.

Odražená střela

Zatím poslední případ postřeleného myslivce při honu na Rakovnicku šetřili policisté ve druhé polovině devadesátých let.

Mluvčí rakovnické policie René Černý zavzpomínal: “Stalo se to nahoře na Džbáně nedaleko Kroučové. V kukuřičném poli při naháňce na divočáka. Expertíza prokázala, že se jednalo o nešťastnou náhodu. Střela zasáhla páteř zvířete a odrazila se od ní. Změnila směr letu a ještě stačila poranit myslivce.“

Milan Sklenář upozornil, že se pro myslivost používají hodně účinné kulové ráže: "Letí značnou rychlostí a z dráhy letu ji vychýlí sebemenší překážka, třeba větvička. Tato ráže se používají, aby zvěř netrpěla. Na druhou stranu jsou ale nebezpečné neboť odražená střela může dál zabíjet.“

René Černý pak doplnil, že zástřel v příběhu, který vyprávěl, měl poraněný myslivec naštěstí v oblasti pánve, takže ne životu ohrožující, ale operace byla nutná.

V posledních dvou letech jsou dle Milana Sklenáře už myslivci na Rakovnicku ke kontrolám celkem vstřícní. „Dříve nám dávali najevo, že je svými kontrolami obtěžujeme. Nyní chápou situaci,“ uzavřel Sklenář.