Do Hořovic se sjede 17 účastníků Cestářského rodea – soutěže zručnosti řidičů posypových vozů zimní údržby pojaté jako mistrovství republiky, kdy ti nejlepší postoupí na mezinárodní mistrovství pořádané v rámci zemí V4.

Je to akce s tradicí, připomněla mluvčí Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje Petra Kučerová. S tím, že před zahájením období zimní údržby komunikací (jež mimochodem trvá od 1. listopadu do 31. března) se v České republice koná pravidelně od roku 2007 – přičemž letošní ročník hostí právě Středočeský kraj. Konkrétně se uskuteční v hořovickém areálu společnosti Ekotech.

Ilustrační foto.
Nové tunely pod Prahou mají výrazně změnit železnici Středočechům

„Rodeo je zaměřeno na popularizaci práce silničářů v průběhu údržby komunikací v zimním období, která není vždy snadná,“ připomněla Kučerová. S tím, že je až neuvěřitelné, jak ti nejlepší řidiči z jednotlivých správ silniční údržby dokážou na trase s nejrůznějšími překážkami „krotit“ své až třicetitunové vozy.

Auta se sypačovou nástavbou a sněhovou radlicí aretovanou v přepravní poloze dvoukolově absolvují trať, kde se jejich řidiči musí vypořádat s připravenými překážkami. K těm mimo jiné patří slalomy mezi směrovými sloupky i barely, průjezd brankou (o šířce vyměřené od zrcátka k zrcátku plus 20 cm na každou stranu), přesné zastavení, jízda po čáře, oddělení pneumatik pomocí pluhu – nebo třeba parkování v garáži.