Jak ale zákazník pozná kvalitní burčák? Důležitá je prý specifická chuť i vůně. „Nejdůležitější aspekt při hodnocení kvality burčáku je samozřejmě chuť. Pravý burčák nesmí být ani sladký, ani v něm nesmí převládat kyseliny mladého vína. Chuť musí být zkrátka někde na hraně,“ vysvětlil Zdeněk Beneš z Výzkumné stanice vinařské Karlštejn s tím, že v momentě, kdy je burčák v té správné fázi kvašení, má přibližně 5 až 6 procent alkoholu. Vůně burčáku o jeho kvalitě rovněž hodně prozradí. „Měl by být cítit spíše po hroznech. Rozhodně by neměl mít vůni něčeho cizího, třeba plísně,“ poznamenal Zdeněk Beneš s tím, že takový burčák si ale v dnešní době nikdo z vinařů netroufne prodávat.

Důležitý při koupi burčáku je způsob jeho skladování. Podle Zdeňka Beneše je nejlepší ho neskladovat vůbec a raději ho hned vypít. „Se skladováním je to dost problematické. Burčák je nápoj, ve kterém se neustále něco děje. Jeho kvasný proces výrazně zpomaluje nízká teplota. Pokud tedy člověk chce, aby mu burčák vydržel ve správném stavu a chuti, je ideální ho podchladit na dva až pět stupňů. Pak se dá mluvit o tom, že burčák vydrží třeba čtyři nebo pět dní,“ připomněl Zdeněk Beneš s tím, stoupající teplota výrazně ovlivňuje i míru udržitelnosti nápoje a při dvaceti stupních vydrží burčák jen přibližně deset hodin.

Zájemci o burčák mají na výběr několik míst, kde je možné ho koupit. Nejvíce se ho prodává na vinobraních. To největší se každý rok koná v okolí hradu Karlštejn. Letos se uskuteční v sobotu 29. a v neděli 30. září. Návštěvníci se mohou těšit na historický průvod Karla IV., královský rytířský turnaj, řemeslné trhy v podhradí a také na desítky stánků s vínem a burčákem, jejichž majitelé na vinobraní přijíždějí z širokého okolí. Každý rok zde má stánek také Výzkumná stanice vinařská Karlštejn. Její členové zde prodávají litr burčáku za 80 korun. Kromě vinobraní mají zájemci možnost koupit burčák přímo z výroby karlštejnských vinařů také na hrnčířských trzích, které se konají tento víkend a i v prodejně přímo ve výzkumné stanici.

Druhou významnou vinařskou slavností je vinobraní na statku Kočvary. Letos se koná v sobotu 29. září. Program zde každý rok zahrnuje královský průvod i hudební koncerty. Přestože se jedná o menší vinobraní, než je to karlštejnské, sjíždí se sem stovky návštěvníků a stánkařů. Svůj stánek zde bude mít i Občanské sdružení vinice pod Otmíčskou Horou. Vinice leží přímo pod statkem.

Jednou z berounských prodejen, která nabízí burčák, je vinotéka AjeTO! Nachází se v okružní ulici v berounských Hlinkách. Její provozovatel Ivan Rehora prodává oblíbený kvašený nápoj pouze na objednání vždy v pátek, aby zákazníkům mohl prodávat kvalitní burčák, který je ve správné fázi kvašení. Bílý burčák zde zájemce vyjde na 85 a červený burčák na 95 korun za litr. Ivan Rehora pravidelně jezdí se stánkem na berounské hrnčířské trhy i na karlštejnské vinobraní. „Já jsem takový, že když jdu na hrnčířské trhy nebo vinobraní a dodavatel mi doveze burčák, který ještě není ve správné fázi kvašení, radši ho neprodávám. Navíc do něj nepřidávám chemii ani vodu,“ poznamenal Ivan Rehora.

Burčák je k dostání rovněž ve vinotéce Jiřího Semráda v České ulici v Berouně. Prodává se zde v láhvích po litru a půl za 95 korun.

V Berouně jsou ještě další dvě vinotéky, kde si zájemci mohou koupit burčák. Jednou z nich je fonotéka Víno 100 Michala Stoška. Prodejna se nachází na Havlíčkově ulici. Litr bílého burčáku zde vyjde na 75 a litr červeného burčáku na 80 korun. Vinotéka prodává burčák vždy v pondělí, úterý, čtvrtek a pátek. Další berounskou vinotékou je Vinofol. Její provozovnu zákazníci najdou v Kauflandu v Obchodní ulici. Vinotéka po celý týden prodává červený burčák, litr za 89 korun.

Vinotéku, která prodává burčák, mohou zájemci najít i v Tetíně u Berouna. Její provozovatel, Tomáš Hampejz, má u vinotéky také malou vinici, z jejíchž hroznů burčák vyrábí. „Od prvního zářijového týdne máme růžový burčák, který se dělá ze Svatovavřineckého vína a od dvacátého září bude červený burčák,“ uvedl Tomáš Hampejz. 

Kde koupíte burčák:

Prodejny:
Výzkumná stanice vinařská Karlštejn, adresa: 98, Karlštejn
Vinotéka AjeTO!, adresa: Okružní 1467, Beroun
Vinotéka Semrad, adresa: Česká 49/7 Beroun
Vinotéka Víno 100, adresa: Havlíčkova 105 Beroun
Vinotéka Vinofol, adresa: Obchodní 250 Beroun
Vinotéka Tetín – Víno Hruška, adresa: Dr. Aksamita 105, Tetín

Akce:
Karlštejnské vinobraní, Karlštejn
Vinobraní na statku Kočvary, 1 Lochovice
Hrnčířské trhy, Beroun