Na Berounsku se návštěvníci plováren mohou koupat pouze v povoleném oblečení. Kdo by se chtěl koupat v šortkách, ve kterých přišel, má smůlu. Bude se muset vrátit domů a převléci se.„V našem návštěvním řádu je uvedeno, že se u nás mohou koupat lidé, kteří mají plavky. Muži je musí mít nad kolena, a to kvůli hygieně a tomu, co vnáší do bazénu. V našem aquaparku se ještě žena v burkině neobjevila,“ uvedl Antonín Marx, ředitel Městského plaveckého areálu Tipsport laguna.Jak ale sám říká, jsou případy, které se musí řešit individuálně.

„Stalo se, že se k nám přišel vykoupat muž, který měl plavecké tričko. Dnes se nedělají z neoprénu, ale jsou z lycry. Vstup do bazénu jsme mu v něm nakonec povolili,“ vysvětlil Antonín Marx s tím, že by podobně postupovali i v případě burkiny. „Zatím k ní nemáme jasný postoj, protože jsme se s ní nesetkali, a ani nepředpokládám, že by se u nás někdy objevila. Kdyby se u nás měla vyskytnout, tak bychom takový případ řešili opět individuálně,“ dodal ředitel Tipsport laguny. Miloši Hnízdilovi by se nelíbilo plavat vedle ženy, která má na sobě burkinu. „To by se už na koupalištích mohly ženy koupat v šátcích a chlapi v kloboucích,“ poznamenal Miloš Hnízdil. 

Stejně jako v Berouně jsou na tom i v hořovickém aquaparku, kam rovněž ještě žádná návštěvnice v celotělových plavkách nezavítala. Na takovou situaci tady nejsou ani připraveni. „Nevím, co bychom dělali. Asi by taková návštěvnice musela od hygienika přinést potvrzení, že je její oblečení zdravotně nezávadné. Jinak nevím. Nicméně pravděpodobnost, že by k nám někdo takový přišel, je minimální,“ říká Jaroslav Pelán, ředitel Městské správy bytového a nebytového fondu, která aquapark provozuje.


Ani zástupci oblíbeného koupaliště ve Zdicích ještě takovou situace neřešili. Návštěvní řád nestanovuje nic o tom, v jakých úborech se tam mohou lidé koupat.

CO JSOU BURKINY?Celotělové ženské plavky, které zakrývají vše, kromě konce končetin a obličeje. Plní požadavky na hidžáb a rozšířily se v islámském prostředí jako oblečení do vody, které ženu neodhaluje a je z náboženského hlediska přijatelné. Slovo vzniklo zkřížením slov burka a bikiny. Burkiny jsou obvykle ze syntetických elastických vláken, aby nebránily plavání.

Jsou zdrojem určitých kontroverzí. Některé bazény je zakazují z hygienických důvodů, jednak je proti nim odpor i jako proti náboženskému symbolu. Například loni v srpnu zakázalo na svých plážích burkiny francouzské město Cannes coby „ostentativní“ náboženský symbol odkazující k teroristickým hnutím. Zdroj: Wikipedie

Po dobu trvání ankety lze hlasovat 1x za hodinu.