Uskuteční se již tradičně v bývalém lomu na Chlumu u obce Srbsko a malým i velkým návštěvníkům nabídne dopolední exkurze do Srbských jeskyní a odpolední bohatý program.

„Při letošním jubilejním ročníku si děti prostřednictvím netopýřích hrátek vyzkouší, jaké je to být netopýrem, a domů si mohou odnést vlastnoručně vyrobeného netopýrka. Pro dospělé je připraven zábavný dokument Tajemství netopýrů z dílny všestranného montanisty známého pod přezdívkou Surikata," uvedla Dagmar Zieglerová ze ZO ČSOP Nyctalus.

Letošní novinkou je benefiční koncert pro netopýry. Na netradiční hudební nástroj Hang Drum, jehož andělské tóny vyniknou v překvapivě dobré akustice lomu na Chlumu, zahraje Jiří Šámal.

Výtěžek z koncertu bude použit na záchranu netopýrů, na krmení a veterinární péči.

„Návštěvníci se setkají s našimi „hvězdami", netopýry rezavými Adélkou, Beruškou, Kájínkem a Číslákem, kteří už se těší, jak se předvedou v plné kráse a za odměnu dostanou moučného červa. K vidění bude celkem osm až devět netopýrů několika druhů," slíbila Dagmar Zieglerová, která také vystoupí s přednáškou v podzemních prostorách, v takzvaném Archívu.

Počet návštěvníků netopýří noci se každoročně pohybuje okolo stovky, vždy samozřejmě záleží na počasí.

Organizátory těší, že se účastníci akce vracejí a přivádějí s sebou své známé. A zároveň mají dobrý pocit ze zvyšování povědomí lidí o netopýrech.

„Na naši SOS netopýří linku volají lidé, kteří se zároveň s dotazem připomínají, že byli účastníky netopýří noci, a tak vědí, že problém s netopýry je třeba řešit s odborníky. To může mnoha netopýrům zachránit život. Přesto nás stále překvapuje počet lidí, kteří si pod pojmem netopýr představují spíše příbuzného Drákuly než užitečné zvířátko, které hubí obtížný a škodlivý hmyz," zdůraznila Dagmar Zieglerová.

autor: Karel Souček