Bylo tomu tak i včera, kdy už po šesté hodině ranní dárci naplnili čekárnu transfuzního oddělení.

Zaměřeno na mladé

Na transfuzní stanici přišlo včera téměř sto dárců. „Byla pro ně připravena sladká odměna v podobě dortíků ve tvaru srdce," říká za Nemocnici Hořovice Konstantinos Tsivos s tím, že tato již tradiční akce je zaměřena především na získání mladých lidí pro myšlenku dárcovství. „A skutečně, první dárkyně dnešní valentýnské akce byla velmi sympatická třiadvacetiletá slečna Monika Lhotová, rodačka z Hořovic, která už před sedmou hodinou ranní seděla na odběrovém křesle," prohlásil Konstantinos Tsivos.

První z rodiny

„Začala jsem darovat krev před šesti lety, jakmile mi bylo osmnáct. Dnes jsem zde po osmnácté," říká nesměle slečna Lhotová, která byla první z její rodiny, která začala s dárcovstvím. „Už jen pro ten dobrý pocit," říká.

Valentýnskou akci zavedla dlouholetá vedoucí sestra transfúzky a místostarostka Hořovic Jana Šrámková, která tentokrát nemohla být přítomná z důvodu nemoci. Její kolegyně ji však zastoupily na výbornou a velmi elegantně se zhostily role hostitelek. Zastupující sestra Jana Veselá poděkovala všem přítomným dárcům jménem vedení hořovické nemocnice.

Zdravotní program

Transfúzní stanice organizuje pro dárce zajímavé akce po celý rok, například Mikulášskou nebo koncerty se známými interprety.
Pro své dárce Nemocnice Hořovice připravuje také bezplatný preventivní zdravotní program, který je šitý na míru dárcům krve dle jejich věku. To je také jeden z důvodů, proč hořovická transfúzka zůstává pro dárce nejoblíbenější transfuzní stanicí ve Středočeském kraji.

V průběhu loňského roku si Hořovice zapsaly celkem 
10 893 odběrů krve, přitom těch, kteří přišli úplně poprvé, bylo 483. Mezi nimi byli například studenti hořovického gymnázia nebo trenéři berounského sportovního klubu SK Kelti 2008, kteří v rámci akce „Daruj keltskou krev" přijeli rozšířit řady dobrovolných dárců krve.