Vzpomínkovou akci i letos ovlivnila epidemie koronaviru. Konala se tak v omezeném počtu, bez větších oficiálních oslav a přítomnosti veřejnosti.

Za radnici se v sobotu dopoledne k pietnímu místu dostavili místostarostové Dušan Tomčo a Michal Mišina. Starostka Soňa Chalupová se z důvodu čerpání dovolené krátkého ceremoniálů nezúčastnila. Za Okresní organizaci Českého svazu bojovníků za svobodu se dostavila Alena Mészárosová. Nechybělo ani několik dalších pozvaných hostů.

„Dnes si nepřipomínáme konec války, ten se slaví v Německu. U nás slavíme Den vítězství. A protože se nemůžeme sejít v takovém počtu, jak jsme zvyklí, ani letos jsme nemohli pozvat sirotky, kterých v Berouně žije stále hodně. Žije zde i veterán pan Jan Furčák, který mimo jiné minulý rok získal Cenu města Beroun,“ uvedla předsedkyně Okresní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu Alena Mészárosová

Přítomní k pomníku, který je mezi Berounskými více znám jako Matka, přistupovali postupně, kde uctili památku obětem války položením věnců či květin a poklonou. Poté si všichni zúčastnění poslechli českou státní hymnu.

Po krátkém pietním aktu u Matky se všichni přítomní přesunuli na berounský hřbitov, kde vzdali hold u hrobu Rudoarmějců a hrobu parašutisty Františka Malého, který byl nad Loděnicí sestřelen nacisty.

Den kapitulace nacistického Německa v roce 1945 slaví Česko společně s většinou evropských států jako státní svátek. 8. května je slaven jako Den vítězství v Česku, který byl v roce 1990 přesunut z původního 9. května. Tento den také slaví ve Francii, Norsku, Slovensku a zemích Společenství národů. V Polsku byl Den vítězství přesunut z 9. na 8. května v roce 2015. Od tohoto roku tento den ale není pro Poláky státním svátkem, pouze významným dnem.