První dvě etapy si vyžádaly celkové náklady ve výši devět milionů korun. Z toho zhruba sedm milionů poskytl Novému Jáchymovu Středočeský kraj.

„Stále nám však chybí pět milionů korun a lidé se oprávněně ptají, kdy bude akce, kterou obec zahájila už v roce 2012 hotová,“ poznamenala starostka Dagmar Vlachová.

Výstavbu školy začalo minulé zastupitelstvo a současné v tom pokračuje. „Postupně jsme narazili na několik problémů, z nichž největší bylo podmáčení budovy. Současné zastupitelstvo proto téměř okamžitě po zvolení začalo připravovat a nakonec zrealizovalo opatření, bez něhož by byla budova nenávratně poškozena“ uvedla Vlachová.

Podle jejích slov se zastupitelům podařilo loni získat účelovou dotaci od Středočeského kraje a práce na škole mohly pokračovat. „Chybí nám ale udělat třetí etapu, která je poslední. Po prověření všech možností a s vědomím, že obec tolik peněz investovat nemůže, jsme jednali s hejtmankou kraje Jaroslavou Pokornou Jermanovou. Velmi nás potěšilo pochopení, s jakým přistoupila k našemu problému. Nyní čekáme na výsledek a já věřím, že bude příznivý,“ dodala starostka.

Podle vedení obce je Mateřská škola v Novém Jáchymově nezbytná. Kromě obyvatel, mezi kterými jsou mladí lidé s dětmi bez možnosti umístit potomky do mateřinky, se školy dožadují i ti, kteří se chtějí do Nového Jáchymova stěhovat nebo zde stavět domy.

„Líbí se mi tady. V útlém mládí jsme do Nového Jáchymova jezdili na akce v rámci Jáchymovského kulturního léta, takže tady znám některé lidi. Máme malé dítě a další je na cestě, takže mateřskou školu v obci potřebujeme. V dnešní době se žádný zaměstnavatel neptá, jestli máte nebo nemáte hlídání,“ svěřil se například Pavel Charvát z Rakovníku.

Podobný problém má mnoho dalších lidí. Podle starostky se už nelze spoléhat na babičky a dědečky, kterým se prodloužil odchod do penze.

Na dostavbu školy apeluje i Karel Pelikán, který má na starost stavební dozor.

„Každý nedokončený projekt je obrovský problém nejen po stránce svého účelu, ale také ze stavebně technického hlediska. To, že jednotlivé práce na sebe navazují a společně vytvářejí plnohodnotný celek, není samoúčelné,“ konstatoval stavební odborník.