Při zahájení konference účastníky pozdravil a přál jim plodné výsledky ředitel Nemocnice Hořovice Michal Průša. Primářka hořovického neonatologického oddělení a hlavní organizátorka této průkopnické akce Milena Dokoupilová připomněla, že neonatologické problematice se v České republice věnuje poměrně málo konferencí. „Jsem proto velmi ráda, že našemu neonatologickému oddělení se podařilo organizovat tak úspěšnou akci, kde desítky lékařů ze všech koutů republiky vyměnily cenné informace a zkušenosti z oboru,“ sdělila Dokoupilová.

Zvláštní moment

„Naše konference byla věnována kazuistikám (popis a výklad konkrétních případů – pozn.red.) novorozenců od 30. týdne těhotenství a byla určena pro lékařský a nelékařský zdravotnický personál novorozeneckých oddělení. Musím říct, že naše iniciativa se setkala s nebývalým zájmem, ale bohužel ubytovací kapacity na Hořovicku mají své limity. Prezentace novorozeneckých kazuistik byly doufám zajímavé a přínosné pro naše auditorium a budu se těšit, že za rok se opět setkáme,“ uvádí hořovická primářka.

Velmi zvláštní moment představoval pro účastníky konference křest nové knihy primářky Mileny Dokoupilové a jejího kolegy Martina Gregory, primáře dětského oddělení strakonické nemocnice. Nová příručka s názvem Péče o novorozence a kojence je určena zejména novopečeným maminkám a velmi přehledným způsobem zodpoví nejčastější dotazy týkající se péče o zdraví miminka, kojení, očkování, hygieny a všech potřeb novorozeňat a kojenců.

Výměna zkušeností

Oba dny konference se nesly ve znamení společné práce a výměny zkušeností nejen v rámci oficiálního programu, ale i při soukromých diskuzích všech účastníků. Spokojenost nad průběhem prvních dnů novorozeneckých kazuistik vyjádřil také majitel hořovické nemocnice Sotirios Zavalianis. Ten konferenci hodnotí jako výjimečné setkání odborníků z oblasti neonatologie z celé republiky.

Během obou dnů trvání konference si měli účastníci možnost ve společenské části akce prohlédnout interiéry zámku Zbiroh. „Ocenění za celou akci pak patří nejen vedení Nemocnice Hořovice, které uskutečnění tohoto unikátního setkání umožnilo a finančně z větší části zajistilo, ale i partnerům konference a organizátorům obou dnů pod vedením primářky Mileny Dokoupilové,“ doplnil mluvčí Nemocnice Hořovice Konstantinos Tsivos.