Ale koupit se dá i jinde. V berounském regionu si můžete vybrat stromek i na soukromých plantážích a sami si ho uříznout.

U supermarketů prodávají jedli 1 - 1,5 metru vysokou pořídit i za 299 korun. Od 1,5 do 2,5 metru za 350 korun. „Cena je velmi dobrá. U takových stromků ale nikdo neví, kdy je uřízli a jak dlouho vydrží. S manželkou si pravidelně jezdíme vybírat vánoční jedličku do Zahrady Lisý v Králově Dvoře. Mají tam krásné kavkazské jedle. Koupili jsme si ji tam i letos. Každoročně nám vydrží doma v teple až do poloviny ledna,“ poznamenal Jirka Picka z Králova Dvora a není sám, kdo si raději pro symbol Štědrého večera zajede do Králova Dvora.

„Na vánoční strom máme strom 500 až 800 korun. Víc do něho investovat nechceme. Tisíc korun bych za něj určitě nedal. To už mi připadá zbytečné. Jako přijatelná cena se mi jeví pět set korun, ale jsem ochoten jít až do osmi set korun. Hezký vánoční stromek dotváří kouzlo vánočních svátků. Děti už máme sice odrostlé, ale bez něj to není ono,“ konstatoval Jaroslav Krotký z Berouna při výběru vánoční jedličky v královodvorské Zahradě Lisý.

Tam pořídíte kavkazskou jedli vysokou 1,25 až 1,5 metru za 599 korun a 1,5 až 1,7 metru vysokou za 899 korun. Smrk vysoký 1,5 – 1,75 metru stojí 399 korun stejně jako borovice o výšce 1,7 metru.

Rodiny s dětmi dávají podle prodejců přednost jedli o výšce do 180 centimetrů. Starší generace dává přednost smrčku.
V zahradě Lisý se každoročně prodají i desítky jedlí, které jsou vyšší než dva metry. Někteří zákazníci při nákupu vánočního stromku na peníze nehledí a klidně za něj zaplatí i dva a dokonce i tři tisíce korun.

V posledních letech přibývá mladých rodin, kteří dají před uříznutým stromkem přednost vánočnímu stromku s kořenovým balem. „Zájem o ně projevují mladší lidé a rodiny s dětmi. Jedná se o stromky, které jsou vypěstované u nás. V teplém bytě ale nesmí zůstat moc dlouho. Mohl by začít rašit a po přesazení do volné půdy by uhynul. Stromek s kořenovým balem je jako vánoční strom jen na krátkodobé využití. V teple může být opravdu jen pár dnů. Pak se musí dát do chladné chodby a pak klidně ven, kde přečká do jara, kdy se může vysadit,“ vysvětlila za Zahradů Lisý v Králově Dvoře Marcela Lisá.

Další možností jak získat vánoční stromek, který vydrží dlouho čerstvý a zelený, je návštěva zahradnictví na Sovíně v obci Tmaň. Zde vánoční stromky pěstují na vlastních plantážích o rozloze zhruba pěti hektarů už téměř dvacet let, a kdo chce, může si ten svůj nejen vybrat, ale i sám uříznout. Od majitelů na to dostane i pilku. Vybrat si stromek z tak velkého množství není často pro zájemce jednoduché. Někdo si ten správný vybírá i dvě hodiny. S prodejem vánočních stromků zde začali ve středu.

„Prodáváme stromky už i nařezané. Ceny jsou v rozpětí od 350 korun za cca 125cm vysoký stromek. Tisíc korun zákazník zaplatí za stromek kolem dva a půl metru. Nejčastěji prodáváme jedle, ty jsou u lidí oblíbené. Ideální výškou je jedle 150 až 170 centimetrů. No a kdo chce, může si ho sám uříznout přímo na plantáži,“ vysvětlila Monika Lisá.