Nové je však možnost podat oznámení prostřednictvím Pol Pointu pro obyvatele či návštěvníky Zdic a okolních obcí. Stejně jako z jiných místností tohoto typu, rozmístěných v různých koutech středních Čech, se lze videokonferenčně spojit s policií každý den (včetně víkendů) mezi osmou ranní a desátou večer.

Pohodlněji a bez čekání

Právě ve Zdicích byl Pol Point otevřen nejnověji – a to přímo v prostorách policejní služebny. Pokud někdo namítne, že jestli chce někdo oznámit protiprávní jednání, může přece zajít rovnou na toto oddělení, policejní mluvčí Vlasta Suchánková souhlasí: může.

Nový alternativní způsob však bude leckomu vyhovovat víc: ať už tím, že využitím kontaktního místa se vyhne setkání přímo s policejními kancelářemi (potřebu vypravit se na služebnu někdy oběti trestných činů vnímají jako další újmu), tak třeba z toho důvodu, že nebude muset čekat na příjezd policisty, pokud ten právě řeší záležitosti v terénu. Videokonferenčně může svou záležitost řešit okamžitě.

Vykolejený rychlík na železniční trati u Karlštejna.
Skála musí pryč. Vlaky mezi Karlštejnem a Zadní Třebaní dva dny neprojedou

„Občan může systém Pol Point využít podle svého uvážení, nikoliv však v tísni. Pokud je ohrožen na zdraví a životě on sám, nebo někdo jiný, přednostně platí využití tísňové linky 158,“ zdůraznila Suchánková. S kontaktními místy Pol Point spojuje především větší pohodlí – a úsporu času.

Trojí možnost kontaktu

Prvním návštěvníkem nově zřízeného Pol Pointu ve Zdicích se stal místostarosta města Přemysl Landa (ČSSD). Nešlo však hned o „ostré využití“. Možnosti kontaktu s policií přes videokonferenční hovor mu představil autor projektu – ředitel středočeské policie Václav Kučera. Ten také připomíná, že Pol Point vlastně může mít trojí podobu.

Vedle bezobslužných místností (jako třeba právě ve Zdicích), jejíž dveře na dálku odemkne služba na Zbraslavi a videohovor se spustí automaticky, existují i místnosti poloobslužné, fungující zpravidla v budovách obecních úřadů – a v jejich provozních hodinách. Tam vyhrazenou místnost otevírá a spojení navazuje místní personál; pověřená osoba také ověřuje totožnost příchozího. Při samotné komunikaci s policií už však občan zůstává sám.

Zdroj: Youtube

Třetí možností je videohovor možný odkudkoli – třeba z domova, pracoviště nebo i z ciziny – a to z vlastního zařízení vybaveného kamerou a mikrofonem: například z notebooku, tabletu nebo i mobilního telefonu. Vyžádat si přístup lze zasláním e-mailu na adresu krps.polpoint@pcr.cz (s uvedením jména a příjmení, čísla dokladu totožnosti a předmětu oznámení). V minulosti už takto na dálku oznamovali z dovolené u moře vloupání do svého domu lidé, jimž dorazily na mobil záběry z kamerového systému.